PL / EN

Focus on Automotive Sector in Pomerania 2021

Kiedy w 1886 roku Carl Benz patentował swój trzykołowy pojazd z silnikiem spalinowym i elektrycznym zapłonem, mało kto mógł się spodziewać, że jego wynalazek w kolejnych dekadach drastycznie i, wydaje się, nieodwracalnie zmieni sposób w jaki ludzkość organizuje transport, buduje miasta czy prowadzi wojny.

Zapewne równie niewiele osób w tamtym momencie zdawało sobie sprawę, że tworzone są podwaliny pod zupełnie nowy sektor przemysłowy, który w drugiej dekadzie XXI wieku będzie dawał zatrudnienie milionom osób na całym świecie. W ciągu niespełna 150 lat motoryzacja stała się jednym z najbardziej istotnych elementów globalnej gospodarki odpowiadającym nie tylko za olbrzymią wartość
sprzedaży, ale przede wszystkim za potężny wkład w innowacje oraz kwestie społeczne, ze względu na generowany poziom zatrudnienia.
Tak jak motoryzacja zmieniła świat, tak dziś świat zmienia motoryzację.

Postępujące zmiany klimatyczne wymuszają przejście na zasilanie elektryczne, rozwój sztucznej inteligencji przeciera drogę pojazdom autonomicznym, elastyczne formy finansowania w połączeniu z nowym podejściem rozwiniętych społeczeństw do własności umożliwiają leasing konsumencki i car sharing. Do tego dochodzi COVID-19 i zupełnie nieprzewidywalne zmiany, jakie pandemia może przynieść pod kątem np. transportu publicznego. To wszystko ma kluczowe znaczenie dla firm działających w sektorze motoryzacyjnym – warunkuje przyszłe poziomy sprzedaży, ukierunkowuje działania inwestycyjne, modeluje nowe produkty.

W niniejszym raporcie przyglądamy się tym trendom. Robimy to oczywiście przez pryzmat polskiej motoryzacji, ale też bliżej przyglądamy się Pomorzu, gdzie wbrew pozorom już dziś dzieje się bardzo dużo w zakresie rozwoju sektora, a wraz z rozwojem nowych trendów dziać się może jeszcze więcej. Znaczącą część naszej publikacji poświęcamy bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, gdyż to one właśnie stanowią siłę napędową polskiego sektora automotive.

Życzymy Państwu ciekawej lektury.
Zespół Invest in Pomerania

/ze wstępu do Raportu/

Załączniki

# Plik Opis Rozmiar pliku
1 pdf PL Raport Automotive (1) 24 MB
Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania