PL / EN

PwC Financial Crime Unit w ciągu dwóch lat planuje zatrudnienie kolejnych 300 pracowników w Gdańsku

PwC Grand Opening FCU in Gdańsk, 25.10.2018

Centrum kompetencyjne PwC, Financial Crime Unit (FCU) – wspierające klientów PwC z całego świata w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – zatrudnia już niemal 500 ekspertów w Gdańsku. W ciągu kolejnych dwóch lat zamierza zrekrutować 300 kolejnych. W swojej pracy eksperci z FCU coraz częściej wykorzystują nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja.

Działające od 2012 r. w Polsce, z czego od niemal czterech lat również w Gdańsku, centrum kompetencyjne PwC, Financial Crime Unit (FCU), specjalizuje się w zapobieganiu wprowadzania do legalnego obrotu środków pochodzących z nielegalnych źródeł oraz finansowania terroryzmu (Anti-Money Laundering, AML). Polskie Financial Crime Unit jest największym tego typu zespołem PwC na świecie, oferując zarówno wsparcie operacyjne, jak też doradcze, współpracując przy tym z innymi zespołami w globalnej sieci PwC.

– Rynek finansowy jest bardzo narażony na różnego rodzaju ryzyka. Mowa tu z jednej strony o rosnącej presji ze strony regulatorów, a z drugiej o zagrożeniach związanych z przestępczością gospodarczą i terroryzmem. Priorytetem dla instytucji działających w takim otoczeniu biznesowym jest więc skuteczne zapobieganie próbom prania pieniędzy i przeciwdziałanie rozwojowi przestępczości zorganizowanej. Naszym celem jest pomoc klientom w skutecznym zarządzaniu tym ryzykiem w oparciu o efektywne modele operacyjne wspierane przez innowacyjne technologie. W Gdańsku działamy od 4 lat, a przed nami dalszy okres dynamicznego rozwoju – mówi Damian Kalinowski, partner PwC zarządzający Financial Crime Unit w Polsce.

W ciągu niemal czterech lat działalności FCU w Gdańsku zatrudniło prawie 500 osób. W kolejnych dwóch latach planuje zrekrutowanie dodatkowych 300 pracowników. Realizowane w FCU projekty są bardzo różnorodne i są prowadzone zarówno dla dużych, globalnych banków, jak też mniejszych, regionalnych instytucji finansowych.

Eksperci FCU świadczą specjalistyczne usługi doradcze, pozwalające zachować bankom zgodność z obowiązującymi i nowymi regulacjami prawnymi. Działania te obejmują m.in. opracowanie i wdrażanie polityk, procedur oraz złożonych modeli operacyjnych. FCU świadczy również usługi wsparcia operacyjnego dla klientów z sektora bankowego. Eksperci analizują ryzyko wykorzystania banków do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (procedury takie jak Know Your Klient, KYC). Badają też podejrzane transakcje (tzw. Transaction Monitoring, TM). Monitorują przestrzeganie sankcji nakładanych na banki przez międzynarodowe instytucje, a także wyszukują osoby narażone na ryzyko korupcji, w tym zajmujące eksponowane stanowiska polityczne. Zespół technologiczny FCU łączy ekspercką wiedzę z zakresu przeciwdziałania przestępstwom finansowym z rozwiązaniami technologicznymi.

– Financial Crime Unit nie jest typowym centrum usług wspólnych jakich wiele w Polsce. Charakter FCU wpisuje nas w kolejny etap rozwoju rynku SSC w naszym kraju. Nasz doświadczony zespół ekspertów w obszarze niezwykle wrażliwym, jakim jest przeciwdziałanie nadużyciom finansowym i terroryzmowi, zbudował unikalną markę w skali globalnej. Realizujemy w Polsce projekty dla największych banków i instytucji finansowych, bo usługi i rozwiązania na poziomie, który oferujemy, trudno zrealizować gdziekolwiek indziej na świecie – mówi Maciej Przybyłowski, dyrektor w Financial Crime Unit.

W swojej pracy FCU coraz częściej korzysta z możliwości najnowszych technologii. Narzędzia, jakimi dysponuje m.in. automatycznie zbierają informacje o klientach z różnych źródeł, w tym doniesienia prasowe z sieci i wypisy z oficjalnych baz danych. Moduły sztucznej inteligencji skanują i oceniają tysiące artykułów, przedstawiając analitykowi jedynie informacje istotne w kontekście przestępstw finansowych czy finansowania terroryzmu.

– FCU jest jednym z wiodących zespołów PwC na świecie w zakresie rozwiązań informatycznych wykorzystywanych do walki z przestępczością finansową. Przygotowane przez nas narzędzia i aplikacje wykorzystują sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, data science i robotykę. Rozwiązania te pozwalają nawet o połowę zredukować czas przeznaczany do tej pory przez analityków na procesy związane z badaniem klientów i monitorowaniem transakcji. To istotnie obniża koszty projektów, a naszym pracownikom daje więcej cennego czas na pogłębienie koniecznych analiz – podkreśla Bartłomiej Styrnik, partner w Financial Crime Unit.

Kariera od A do Z

W FCU pracują zarówno osoby z Polski, jak też z wielu krajów Unii Europejskiej oraz m.in. Indii, RPA, Chin i USA. Ze względu na międzynarodowe środowisko, jak i liczne projekty prowadzone dla klientów zagranicznych, dominującym językiem w zespole jest angielski. To właśnie dobra znajomość tego języka jest jednym z podstawowych wymogów dla kandydatów ubiegających się o pracę w centrum kompetencyjnym. PwC rekrutuje zarówno specjalistów z doświadczeniem, jak też absolwentów i studentów z różnych kierunków, tj. prawnych, lingwistycznych czy ekonomicznych. Co istotne, FCU w Gdańsku posiada własny, bardzo rozwinięty system szkoleń i certyfikacji, dzięki czemu nie wymaga od kandydatów specjalistycznej wiedzy z obszaru AML. W czasie dalszej pracy pracownicy objęci są bogatym programem szkoleń, m.in. z zarządzania zespołem, czasem, komunikacji i umiejętności prezentacji, trendów w przestępczości cyfrowej, zagrożeń związanych z wirtualnymi pieniędzmi czy z obsługi konkretnych programów i narzędzi. Financial Crime Unit wspiera także swoich pracowników w zdobywaniu międzynarodowych certyfikatów z zakresu AML.

Jak podkreślają eksperci PwC, nacisk kładziony na podnoszenie kwalifikacji pracowników w połączeniu z dynamicznym wzrostem zakresu prac zespołu Centrum, dają duże możliwości rozwoju i awansu. Praca w Financial Crime Unit wiąże się również z byciem częścią prawdziwie interdyscyplinarnych i międzynarodowych grup konsultantów, a także z realizowaniem projektów o charakterze „detektywistycznym”. Eksperci FCU w Gdańsku odpowiedzialni są m.in. za wyszukiwanie i pozyskiwanie informacji, pogłębioną analizę złożonych zestawów danych, poszukiwanie wzorców podejrzanej aktywności w skomplikowanej mozaice danych klienckich i kompletowanie materiału „dowodowego”.

– Szybki i odczuwalny wzrost centrum FCU PwC w Trójmieście jest wyraźnym dowodem na dostępność tutaj wysokiej klasy specjalistów z bardzo zaawansowanej dziedziny finansów. Dla mieszkańców to sygnał że warto się kształcić w tym kierunku, bo czekają na nich atrakcyjne stanowiska pracy. Jest to także silny sygnał wysłany do inwestorów na świecie, że Gdańsk i całe Trójmiasto są doskonałym miejscem do ulokowania nawet najbardziej wymagających czy strategicznie istotnych operacji ich firmy – dodaje Marcin Grzegory, Zastępca Dyrektora zespołu Invest in Pomerania.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania