PL / EN

Pomorskie to jeden z najprężniej rozwijających się regionów w Polsce i Europie. Strategiczne położenie, dostępność transportowa, zdywersyfikowana gospodarka, obecność czołowych koncernów świata i koncentracja wykwalifikowanych kadr – plasują region w czołówce najlepiej prosperujących miejsc na mapie Europy.

Gospodarka regionu

Pomorskie jest najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce pod względem dynamiki wzrostu PKB. Według danych GUS, w 2017 roku region odnotował 7-proc. dynamikę wzrostu PKB (jeden z najlepszych wyników w Polsce), a w 2019 roku 8,6% w porównaniu do roku poprzedniego. Dodatkowo według rankingu amerykańskiego Instytutu Milkena, w okresie 2012-2016 region rozwijał się szybciej niż Berlin i Paryż. Trójmiasto i Gdańsk otrzymały również m.in. I miejsce w ogólnym rankingu lokalizacji usług biznesowych pod względem oceny czynników wpływających na zdolność centrów usług do prowadzenia tam biznesu, Raport ABSL 2020. Znalazły się również w Top 10 Tech Cities of the Future 2022/23 w kategorii FDI Strategy, Financial Times FDI Intelligence Tech Cities of the Future oraz w latach 2016-2020 były uznane najbardziej „dynamicznie rozwijającym się” miastem w Polsce, CEE Shared Services and Outsourcing Awards.

Doskonałe położenie Pomorskiego na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków transportowych, dynamicznie rozwijające się porty morskie i lotnisko, coraz lepsza dostępność transportowa regionu i rosnące zaplecze logistyczne – umożliwiają rozwój wymiany międzynarodowej i przyciągają inwestorów zagranicznych.

Dowiedz się więcej o położeniu i skomunikowaniu regionu.

Region odnotowuje też najwyższy w całym kraju przyrost naturalny (w 2019 roku stopa przyrostu wyniosła 1,5 na tysiąc mieszkańców, według danych GUS) i jedno z najwyższych sald migracji wewnętrznych i zagranicznych na pobyt stały, co stwarza doskonałe możliwości rozwoju zawodowego dla wysokiej klasy specjalistów. 

Dowiedz się więcej o jakości życia.

Atuty inwestycyjne

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne są kluczowe dla rozwoju regionu. Dzięki nim rozwijają się regionalne centra produkcyjne i związane z nimi centra badań i rozwoju. Światowe koncerny międzynarodowe, takie jak Bayer czy PwC, wybrały też województwo pomorskie jako europejską lokalizację dla swoich centrów usług.

• strategiczne położenie nad Bałtykiem w centrum Europy 

• dostępność transportowa regionu

• zdywersyfikowana, różnorodna gospodarka

• koncentracja wykwalifikowanych kadr

• zaawansowane zaplecze badawczo-rozwojowe

• przyjazna inwestycjom polityka prorozwojowa

• zaawansowany system obsługi i wsparcia inwestorów

Kluczowe sektory

Usługi, przemysł i budownictwo są siłą napędową pomorskiej gospodarki, a dwa dynamicznie rozwijające się Porty w Gdyni i Gdańsku wspierają rozwoju handlu. Główne gałęzie przemysłu województwa pomorskiego to przemysł stoczniowy, drzewno-papierniczy, petrochemiczny, elektrotechniczny. Także przemysł spożywczy tradycyjnie należy do przodujących sektorów regionu, choć rolnictwo ma dużo mniejsze znaczenie niż pozostałe sektory. Największy potencjał rozwojowy mają branże ICT (Information and Communication Technology), BSS (Business Service Sector), logistyka, biotechnologia, elektronika i motoryzacja.

Dowiedz się więcej o kluczowych sektorach regionu.

W ostatnich latach sektor nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) odnotował rekordowe wzrosty: obecnie zatrudnia blisko 35 000 osób. Głównym ośrodkiem rozwoju centrów usług wspólnych (SSC) jest Trójmiasto, a większość centrów specjalizuje się w usługach IT oraz procesach finansowych. To, co wyróżnia Trójmiasto na polskiej mapie sektora usług dla biznesu, to wyraźnie silniejsza pozycja w kategorii zatrudnienia w centrach badawczo-rozwojowych.

Dowiedz się więcej o sektorze nowoczesnych usług dla biznesu.

Ośrodki gospodarcze

Silne ośrodki miejskie stanowią podstawę wzrostu gospodarczego regionu. Ich potencjał ekonomiczny wynika z koncentracji kapitału ludzkiego – aż 64% (2019) populacji regionu mieszka w miastach, a większość jest w wieku produkcyjnym, stanowiąc cenny kapitał do dyspozycji inwestorów.

Dowiedz się więcej o dostępności talentów.

Według danych GUS, w całym województwie w 2021 roku mieszkało ponad 2,3 mln osób. Stale rośnie liczba mieszkańców Trójmiasta. Na terenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego (Gdańsk, Gdynia, Sopot i ościenne powiaty) mieszkało 1,6 mln osób. Tutaj ma też miejsce najwyższy stopień koncentracji działalności gospodarczej.

Oprócz Metropolii Trójmiejskiej, w regionie leży także wiele innych atrakcyjnych inwestycyjnie gmin i miast, między innymi: Słupsk, Tczew, Kwidzyn czy Lębork. Ulokowały się tam takie firmy jak Scania, E.ON Sverige, Gino Rossi, Curver, Flextronics International, Eaton Trucks, Gemalto, Molex, Tapflo, Alteams czy International Paper Kwidzyn. Ze względu na bliskość do Trójmiasta i dostępność komunikacyjną na mapie atrakcyjności inwestycyjnej regionu wyróżniają się także Malbork, Starogard Gdański czy Wejherowo.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania