Nowoczesne powierzchnie biurowe
Mocną stroną regionu, a w szczególności Trójmiasta, jest nowoczesna, stale rozbudowywana infrastruktura biurowa. Gdańsk, Gdynia oraz Sopot dysponują łącznie 992 200 m2 powierzchni biurowej (4.2022 r.), która jest idealnym miejscem dla firm z sektora BPO i SSC. Trójmiejski rynek nieruchomości biurowych zajmuje obecnie trzecie miejsce w Polsce i nadal ma ogromny potencjał rozwojowy.
Rynek powierzchni magazynowych
Z uwagi na położenie geograficzne województwa pomorskiego, region pełni ważne funkcje logistyczne. Co roku w województwie pomorskim przybywa powierzchni magazynowej: na koniec 2019 roku zasoby rynku magazynowego wynosiły około 667 000 m2. Kolejne ponad 100 tysięcy jest w budowie.
Przyrost ten był możliwy zwłaszcza dzięki Pomorskiemu Centrum Inwestycyjnemu (zlokalizowanemu na zapleczu terminala DCT), ale także dzięki małym parkom magazynowym.
Dowiedz się więcej o sektorze logistycznym.
Oferta terenów inwestycyjnych
Pomorskie posiada atrakcyjną ofertę terenów pod inwestycje – także pod duże projekty inwestycyjne. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą terenów inwestycyjnych.
Specjalne Strefy Ekonomiczne
Całe terytorium kraju objęte jest wsparciem w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, która uprawnia do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, korzystania z ulg podatkowych z działalności określonej w decyzji o wsparciu. Wysokość ulgi obliczana jest indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy jako iloczyn intensywności pomocy publicznej oraz kosztów nowej inwestycji lub dwuletnich kosztów pracy.
Dodatkowo wydzielone specjalne strefy ekonomiczne, wydające ww decyzje o wsparciu oraz dysponują dedykowanymi terenami inwestycyjnymi. Na obszarze Województwa Pomorskiego funkcjonują 2 specjalne strefy.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) to dogodna lokalizacja dla inwestycji w regionie północnej Polski. Oferuje przygotowane tereny przemysłowe położone przy głównych szlakach komunikacyjnych w pobliżu międzynarodowych portów lotniczych i morskich, zapewnia też zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej uprawniające przedsiębiorcę do korzystania z pomocy publicznej w formie zwolnień podatkowych.
Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSSE) jest zarządzana przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Słupsku. Strefa posiada w swoich zasobach nieruchomości komercyjne, tj. działki inwestycyjne na sprzedaż oraz lokale komercyjne, biurowe i mieszkaniowe na wynajem. W ramach swojej działalności świadczy również usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami komercyjnymi, zlokalizowanymi na terenie, jak i poza terenem SSSE.
Dowiedz się więcej o położeniu województwa pomorskiego.
Parki naukowo-technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości
Największe pomorskie parki naukowo-technologiczne leżą na terenie Gdyni, Gdańska, Kwidzyna i Słupska. Działalność gospodarczą na ich obszarze mogą prowadzić zarówno polscy, jak i zagraniczni przedsiębiorcy.
• Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia – największy park tego typu w Polsce.
• Bałtycki Port Nowych Technologii – nowoczesne centrum przemysłowo-biznesowe wybudowane na dawnych terenach postoczniowych.
• Gdański Park Naukowo-Technologiczny (GPN-T) – zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego.
• Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter – dba o rozwój startupów, oferuje przestrzeń coworkingową, organizuje konferencje i szkolenia.
• Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologicznego (KPPT)
• Słupski Inkubator Technologiczny (SIT)
Znajdź je na naszej mapie.