PL / EN

Invest in Pomerania: początki

28 kwietnia 2021 r. Inicjatywa Invest in Pomerania obchodziła 10-lecie swojego istnienia. To doskonały moment, aby zatrzymać się i zastanowić nad tym, co udało nam się osiągnąć, zrewidować początkowe założenia i wyznaczyć nowe cele. Jest to również właściwy czas, aby wyrazić wdzięczność dla wszystkich naszych partnerów, którzy wspierali nas swoją ekspertyzą i służyli radą, kiedy najbardziej tego potrzebowaliśmy, oraz oczywiście dla inwestorów, którzy nam zaufali.

 

Jak to się zaczęło?

Historia Invest in Pomerania rozpoczęła się kilka lat przed oficjalnym powołaniem instytucji w 2011 roku. Zaczęło się od koncepcji projektu, którego celem miało być wzmocnienie potencjału regionu do przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pomysł skupiał się wokół Agencji Rozwoju Pomorza (ARP), która pełniła wówczas rolę regionalnego centrum obsługi inwestorów i partnera Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (obecnie PAIH). Jego twórcami byli Marcin Piątkowski i Marcin Faleńczyk, którzy położyli podwaliny pod przyszłą organizację. Ostateczny kształt projekt zawdzięcza badaniom przeprowadzonym przez PwC i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, które zakończono w IV kwartale 2010 r. Raport zatytułowany „Analiza atrakcyjności inwestycyjnej Województwa Pomorskiego” stał się podstawą strategii przyciągania biznesu na Pomorze, która w niedługim czasie doprowadziła do powołania Invest in Pomerania.

Wartość partnerstwa

Od samego początku Invest in Pomerania była organizacją opartą na współpracy. Inicjatywa powstała w wyniku porozumienia pomiędzy Samorządem Województwa Pomorskiego, pomorskimi miastami: Gdańskiem, Gdynią, Sopotem i Słupskiem oraz organizacjami: InvestGDA, PSSE, SSSE i ARP, która pełniła rolę partnera koordynującego. W późniejszym czasie do założycieli dołączyły inne samorządy, m.in. miasta: Tczew, Kościerzyna, Pruszcz Gdański, Starogard Gdański, Malbork, Gminy: Słupsk, Nowy Dwór Gdański, Dębnica Kaszubska oraz Powiat Wejherowski. W sumie w ramach inicjatywy działa obecnie 19 instytucji partnerskich, które łączy wspólny cel, jakim jest zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej regionu i pozyskiwanie nowych projektów inwestycyjnych.

Powołanie instytucji okazało się niezbędne do wdrożenia jednego z kluczowych wniosków z badania PwC i IBnGR, w którym podkreślono potrzebę istnienia dedykowanej organizacji pełniącej rolę „jednego okienka” dla inwestorów w regionie.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich partnerów, Invest in Pomerania została upoważniona do promowania potencjału inwestycyjnego regionu i wspierania firm w realizacji projektów inwestycyjnych na Pomorzu. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w każdym z ponad 120 zakończonych projektów inwestycyjnych zaangażowany był zarówno trzon zespołu Invest in Pomerania jak i nasi partnerzy, którzy zawsze wnosili do projektu swój nieoceniony wkład. Tym samym, sukces Invest in Pomerania jest jednocześnie sukcesem partnerstwa i współpracy, bez których nie moglibyśmy się cieszyć dekadą bezprecedensowego wzrostu i napływu nowych inwestycji.

Pierwszy kamień milowy: 5000 nowych miejsc pracy

Nasza odwaga i determinacja w dążeniu do celu zawsze wprawia mnie w zachwyt. To cechy, które zostały zakodowane w naszym DNA już na samym początku istnienia. W dniu, w którym oficjalnie powołaliśmy do życia IiP, ogłosiliśmy, że naszym pierwszym celem jest stworzenie 5000 nowych miejsc pracy w regionie do końca 2015 roku. Patrząc wstecz, myślę, że to właśnie ten niezwykle ambitny cel wraz z przyświecającym nam hasłem „We care more” zdefiniował podstawowe wartości organizacji.

Postawiliśmy sobie wyzwanie i wystartowaliśmy. Wkrótce, dzięki nieustannemu doskonaleniu naszego rzemiosła, zwiększaniu różnorodności i zakresu świadczonych usług, udało nam się z sukcesem zakończyć kilka projektów i sprowadzić na Pomorze czołowych graczy takich jak Bayer, WNS, Alteams, Kemira, Thyssenkrupp, Epam, CCC (obecnie: Telus), Powel, Schibsted i MOL (obecnie: ONE), co przyczyniło się do ugruntowania reputacji Pomorza jako korzystnej lokalizacji dla międzynarodowego biznesu.

Pierwszy kamień milowy w postaci 5000 nowych miejsc pracy został osiągnięty w drugiej połowie 2014 roku, do końca 2015 roku pozyskaliśmy 58 projektów inwestycyjnych i przyczyniliśmy się do stworzenia około 8500 nowych miejsc pracy. Kiedy patrzę wstecz, nabieram coraz większej pewności, że nasze osiągnięcia, to zasługa oddania naszej misji, ponieważ nam naprawdę „zależy bardziej”!

To dopiero początek historii o tym, jak region zjednoczył się, aby zwiększyć swoją konkurencyjność inwestycyjną, historia nadal trwa. Mógłbym opowiadać jeszcze długo, ale oddam głos Marcinowi, który będzie kontynuował opowieść o Invest in Pomerania skupiając się na tym, jak inicjatywa wypłynęła na pomorski sektor nowoczesnych usług dla biznesu.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania