PL / EN

Pomorze – przyszłość sektora automotive

Od silników spalinowych po ekologiczne akumulatory – przemysł motoryzacyjny przechodzi rewolucję. Wraz z przejściem na e-mobilność i wykorzystaniem autonomicznych samochodów napędzanych sztuczną inteligencją producenci zmuszani są do przebudowy swoich rozwiązań i infrastruktury. Dzięki centralnemu położeniu, dostępowi do talentów oraz możliwościom badawczo-rozwojowym Pomorze oferuje w tym celu nieskończone możliwości.

 

Samochody elektryczne dla ekologicznego jutra

Zmiany klimatyczne skłaniają rządy i przedsiębiorców na całym świecie do poszukiwania nowych rozwiązań. Przyjęcie nowej polityki mającej na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych to tylko przykład. Norweski rząd chce przejść na wyłącznie pojazdy elektryczne do 2025 roku, a od 2030 roku nowe pojazdy napędzane benzyną i olejem napędowym nie będą sprzedawane w Wielkiej Brytanii. Przejście przemysłu motoryzacyjnego w kierunku samochodów elektrycznych jest ewidentne w większości krajów europejskich. Według stanu na grudzień 2020 r. w Szwecji zarejestrowano ponad 200 000 samochodów typu plug-in, a w Holandii 300 000 pojazdów elektrycznych i PHEV.

 

Rozwiązania AI

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji umożliwiają nie tylko rozwój autonomicznych systemów samochodowych, ale także procesy projektowania i produkcji. Według McKinsey Global Institute, wykorzystanie sztucznej inteligencji może skutkować ponad 20-procentowym wzrostem dostępności sprzętu, a nawet nawet o 10 procent niższymi całkowitymi rocznymi kosztami eksploatacji. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Uczenie maszynowe w branży motoryzacyjnej służy przede wszystkim wspomaganiu kierowców w bezpiecznym i wydajnym transporcie oraz wprowadzaniu w pełni autonomicznych samochodów, które nie wymagają kierowców rezerwowych.

 

E-wywołanie i wspólne korzystanie z samochodu

Badanie przeprowadzone w 2020 r. Przez FutureBridge pokazuje, że technologie e-hailing są najbardziej obiecującym klastrem w sektorze mobilności, otrzymującym większość finansowania w ciągu ostatniej dekady. Rynek ten jest napędzany przez rozwijające się firmy, ale także tradycyjni producenci samochodów łączą się z twórcami technologii i innymi interesariuszami, aby opracować nowe rozwiązania w zakresie e-wywoływania, współdzielenia samochodów i transportu bez kierowcy.

 

Wpływ na FDI

„Buduj tam, gdzie sprzedajesz” to powiedzenie wielu firm produkujących samochody, szukających sposobów na uniknięcie podatku celnego. BMW planuje otworzyć swoją nową fabrykę na Węgrzech, aby rozszerzyć produkcję w Europie, na rynku dla 45% jego samochodów. Volkswagen rozpoczął w zeszłym roku produkcję e-Crafterów nowej generacji w swojej fabryce we Wrześni w Polsce. Na Pomorzu nowe inwestycje motoryzacyjne stymulowane są przez rosnące zapotrzebowanie na samochody elektryczne i akumulatory. Będąc głównym węzłem motoryzacyjnym i IT w Europie Środkowo-Wschodniej, Trójmiasto przyciągnęło wiele zagranicznych firm, takich jak Northvolt czy Aptiv, które czerpią korzyści z lokalizacji regionu, infrastruktury i zasobów talentów.

 

Rozwiązania elektromobilności, autonomicznej jazdy czy wykorzystanie wodoru to przyszłość szeroko rozumianej motoryzacji, która od dawna jest filarem gospodarczym Polski. Zmiany, jakie nastąpiły w tej branży w ostatnich latach, dają szansę na dalsze umacnianie pozycji Polski w międzynarodowym łańcuchu wartości. Pojawienie się na tym rynku zupełnie nowych, dużych graczy otwiera również nowe możliwości dla regionów kraju dotychczas nie związanych tradycyjnie z przemysłem samochodowym. Mam nadzieję, że współpraca m.in. Politechniki Gdańskiej z inwestorami zagranicznymi przyczyni się do transferu technologii i rozwoju talentów oraz doprowadzi do powstania nowych centrów B + R branż przyszłości – komentuje Marcin Fabianowicz, dyrektor Centrum ds. Inwestycji Strategicznych w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

Nasz raport automotive 2021, w którym szczegółowo przyjrzymy się sektorowi motoryzacyjnemu na Pomorzu, zostanie opublikowany 18 maja 2021 r. Zaktualizujemy wówczas ten link.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania