PL / EN

Offshore Report – Wind Europe 2022

Jaki jest potencjał wiatrowy offshore Pomorza? Przeczytaj nasz raport podsumowujący i przekonaj się sam!

Polska jest największą gospodarką w Europie Środkowo-Wschodniej. Od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej w 2004 roku kraj był świadkiem bezprecedensowego wzrostu gospodarczego, aby w 2018 roku osiągnąć status „gospodarki rozwiniętej” (FTSE Russel). Z drugiej strony Pomorze to jeden z najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów w Polsce. Jego nadmorskie położenie nad Morzem Bałtyckim w połączeniu z doskonałą pulą talentów zaowocowało wieloma projektami BIZ dla regionu w różnych sektorach przemysłu. Jesteśmy w doskonałej lokalizacji nie tylko do rozwoju energetyki morskiej, ale także do rozwoju całego lokalnego łańcucha dostaw.

Obecne morskie projekty wiatrowe na polskim wybrzeżu wyniosą 6 GW do 2030 r. Potencjał dla całego Bałtyku szacowany jest na 93 GW do 2050 r. (balticwind.eu). Na polskim wybrzeżu realizowanych jest siedem morskich projektów wiatrowych. Wszystkie projekty otrzymały umowy o przyłączenie do sieci i kontrakty różnicowe. Prawie wszyscy deweloperzy otrzymali również decyzje środowiskowe. Proces przetargowy już się rozpoczął. W lutym 2022 Polenergia poinformowała, że ​​Siemens Gamesa dostarczy turbiny dla projektów Bałtyk.

Istnieją dwa inne projekty morskie, które już otrzymały umowy o przyłączenie do sieci. Wkrótce zostanie ogłoszony szereg innych projektów – nowe aukcje zostaną ogłoszone w 2025 i 2027 roku.

Offshore Report – WIND EUROPE 2022

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania