PL / EN

Infoshare po raz kolejny zawitał do Gdańska

Infoshare

Świat nowych technologii po raz kolejny zawitał do Gdańska. Uczestnicy konferencji Infoshare, największego branżowego wydarzenia w Europie Środkowej, wymieniali doświadczenia i wymyślali świat jutra. Współorganizatorem wydarzenia od wielu lat jest Invest in Pomerania – samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza. 

Technologiczny wszechświat

Infoshare od 15 lat przyciąga praktyków, teoretyków i użytkowników świata nowych mediów. To niepowtarzalna okazja do spotkania inwestorów, start-upów, deweloperów i marketingowców. Łączna liczba uczestników wszystkich edycji zbliżyła się właśnie do 60 000, a prelegentów – 1 500.

Metawersum kontra świat realny

Bardzo dużą popularnością cieszyła się dyskusja poświęcona użytkownikom wychowanym w internecie, tzw. internet native. Wojciech Grzegorzyca z Gameset LTTM przekonywał zgromadzonych, że informacje kierowane do pokolenia Z muszą ulec znacznym zmianom. Bardzo często ze sceny padało określenie metawersum, którego aktywną częścią są właśnie internet native. Wiktoria Wójcik, QuHarrison Terry i Mike Butcher prognozowali stały wzrost udziału użytkowników w tej niesamowicie angażującej przestrzeni wirtualnej. W związku z tym konieczne jest dostrojenie wszystkich narzędzi marketingowych i promocyjnych do nowych realiów.

Nowy język sztucznej inteligencji

Wykłady i dyskusje poświęcone zagadnieniom deweloperskim skupiały uwagę na optymalizacji współczesnego kodowania i coraz szerszym wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Nowoczesny coding musi nadążać adaptować się do zmian podobnie do języków rzeczywistych. Tempo transformacji spędza sen z powiek całym rzeszom programistów, dlatego wypracowanie odpowiedniej strategii stanowiło bardzo wyraźny wątek prelekcji Dylana Beattie i Marka Matczaka. Z kolei zagadnienia związane z AI krążyły wokół wykorzystania stale powiększającej się niezależności sztucznej inteligencji (Michał Jankowski) i rozciągnięcia zasięgu jej oddziaływania na nowe gałęzie zaplecza serwerowego (Joanna Skotarczyk).

Strefa pomorska

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się strefa pomorska, składająca się w tym roku ze stoisk Live More. Pomerania, Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, Miasta Gdańsk, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Związku Uczelni Fahrenheita. Wspólna przestrzeń miała przedstawić kompletną ofertę województwa, tak by odwiedzający doświadczyli wszystkiego, co Pomorskie ma do zaoferowania. Szczególnie imponująca okazała się część Live More. Pomerania – projektu koordynowanego przez Invest in Pomerania, inicjatywę Agencji Rozwoju Pomorza. Głównym założeniem koncepcji jest promocja regionu wśród talentów (studentów, absolwentów, specjalistów) i opieka nad nimi na miejscu – ze szczególnym uwzględnieniem korelacji między życiem, pracą i studiowaniem. Wszystkich odwiedzających urzeczekła sympatyczna owieczka w uroczym sweterku, której graficzny wizerunek zachęcał do przetestowania Pomorza. Trzeba przyznać, że awatar projektu Live More. Pomerania skutecznie poprawiał nieco nadszarpnięty ostatnimi czasy wizerunek owcy pomorskiej. Odwiedzający strefę uczestnicy Infoshare-a mogli wziąć udział w quizie wiedzy o regionie, skosztować lemoniady i odbyć sentymentalną podróż do lat 90. za sprawą gumek-kulek, a także wysłuchać zakulisowych rozmów z konferencyjnymi prelegentami: Wiktorią Wójcik, Arturem Jabłońskim, Michałem Sadowskim i Pawłem Tkaczykiem.

– Organizacja strefy pomorskiej była dla nas ogromnym wyzwaniem. Z tym większą przyjemnością obserwowaliśmy, jak licznie i chętnie odwiedzali ją uczestnicy konferencji. Podczas dwóch dni na stoisku Live More. Pomerania przeprowadziliśmy dziesiątki, jeśli nie setki rozmów z uczestnikami: specjalistami, inwestorami i start-upami i jestem przekonana, że nawiązane kontakty już wkrótce zaowocują ekscytującymi wyzwaniami – podsumowała wydarzenie Aleksandra Moszyńska, BSS Promotion Project Manager w Invest in Pomerania, Diamentowym Partnerze Infoshare.

Biznesowe warcaby

Interesującą zabudową pochwalić się mogła też Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Przyjęta koncepcja „parku w parku”, prowadzenia rozmów na wakacyjnych leżakach, przy lodach wybranego smaku, zagwarantowała przyjazną atmosferę, a tym samym owocny networking. Licznie odwiedzały stoisko start-upy, które miały szansę dołączyć do programów akceleracyjnych, realizowanych przez Strefę we współpracy z firmą Northvolt oraz Polpharma Biologics. Za rozmowy biznesowe prowadzone przy warcabach odpowiedzialny był Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologiczny, PSSE.

– Jesteśmy instytucją otwartą na nowe rozwiązania i pomysły biznesowe. Udział w konferencji Infoshare jest dla nas niezwykle istotny: wspieramy innowacyjny biznes i chcemy pomagać w rozwoju obiecujących projektów. Organizujemy programy akceleracyjne skierowane do różnych branż, hackathony i sieciujące konferencje. Dostosowujemy infrastrukturę techniczną, przeprowadzamy kursy i szkolenia oraz otaczamy opieką mentoringową. Mamy nadzieję, że poprzez promocję naszej oferty i mówienie głośno o korzyściach płynących z dołączenia do społeczności Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego młodzi ludzie będą coraz chętniej i pewniej stawiać swoje kroki w biznesie, a my im w tym pomożemy – podkreślał Radosław Wika.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania