PL / EN

Pomorze wspólnie na Expo Real

Stoisko EXPO Real

54 000 m²  powierzchni wystawienniczej, 1200 wystawców z 29 krajów oraz ponad 250 ekspertów z całego świata – tak wyglądała zeszłoroczna edycja Expo Real w Monachium, jednych z największych targów nieruchomości i inwestycji B2B w Europie. W tym roku organizatorzy zamierzają nawet podwoić te liczby, co dobrze zapowiada misji Invest in Pomerania, która na 48 metrach kwadratowych stoiska, zaprezentuje ofertę inwestycyjną województwa pomorskiego.

Największe w Europie

W dniach 4-6 października odbędą się międzynarodowe targi Expo Real w Monachium, które obok targów MIPIM w Cannes są jednymi z najważniejszych i największych targów nieruchomości i inwestycji, a przez wielu uważane za najważniejsze targi typu B2B w Europie. Invest in Pomerania, samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorzaorganizator stoiska województwa pomorskiego, wraz z przedstawicielami Miasta Gdańska, Miasta Gdyni, Miasta Sopotu, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) przedstawią spójną, bogatą i różnorodną ofertę inwestycyjną naszego regionu.

W ubiegłym roku w targi Expo Real odwiedziło blisko 20 000 osób reprezentujących 52 kraje z całego świata. Już dzisiaj wiemy, że w obecnej edycji swoje oferty  zaprezentuje blisko 1900 wystawców tj. o ponad 50% więcej niż w roku ubiegłym. W targach uczestniczą przede wszystkim przedstawiciele branży deweloperskiej, inwestorzy, finansiści, planiści oraz przedstawiciele miast i regionów. Stwarzają one platformę do nawiązywania licznych kontaktów biznesowych oraz poszukiwania nowych możliwości inwestycyjnych w branży nieruchomości.

– Pomimo niepewnej sytuacji geopolitycznej i wysokiej inflacji, sektor nieruchomościowy na Pomorzu notuje regularne wzrosty. Na rynku biurowym w końcu udało się nam przekroczyć magiczną barierę 1 miliona m2 powierzchni, a w 2021 roku byliśmy największym rynkiem regionalnym w Polsce pod kątem nowej podaży. Jeszcze optymistyczniej wygląda rynek powierzchni magazynowych. Tutaj całkowita podaż przekroczyła już zdecydowanie 1 milion m2. Nasz region jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem w kraju – w ciągu trzech lat udało się nam podwoić całkowity stock magazynów  – komentuje Mikołaj Trunin, Zastępca Dyrektora Invest in Pomerania.

Oferta inwestycyjna regionu

Miasta postawiły na promocję prestiżowych działek w centrach oraz przy węzłach komunikacyjnych. Przeznaczone są one pod zabudowę biurową, turystyczną, mieszkaniową, a także produkcyjno-logistyczną.

– Zależy nam przede wszystkim na inwestorach z branży hotelarskiej oraz kuracyjno-uzdrowiskowej. Pod koniec września ogłosiliśmy przetarg na sprzedaż nieruchomości z przeznaczeniem na usługi hotelarskie przy ulicy Podjazd 3. W przyszłym roku planujemy kolejny przetarg na sprzedaż nieruchomości na terenie sopockiego hipodromu, gdzie również będzie mógł powstać niewielki hotel. Podczas Targów Expo Real promujemy również ofertę spółki Ergo Arena Sp. z o.o., w której miasto Sopot ma 50 % udziałów i która poszukuje inwestora, chętnego do budowy obiektu, składającego się z 3-gwiazdkowego hotelu, biur i centrum konferencyjnego. To jeden z ostatnich, tak dużych terenów pod inwestycję hotelową w Sopocie – mówi Marcin Skwierawski, Wiceprezydent Miasta Sopotu.

– Gdynia to miasto, dla którego zrównoważony rozwój jest osią strategii. Nasza oferta obejmuje dwie nieruchomości: Chwarzno-Wiczlino, obszar 61 ha z ogromnym potencjałem do stworzenia metropolitalnego centrum usług oraz Folwarczna/Wrocławska – idealne miejsce pod inwestycje hotelowe, zarówno w celach wypoczynkowych, jak i konferencyjnych.”mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Gdyni ds. Gospodarki.

Oferta Gdańska jest również bardzo zróżnicowana. Wśród niej można znaleźć między innymi przemysłowe działki na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, jak i tereny z funkcją usługową, blisko portu lotniczego w Gdańsku.

– Na tegoroczne targi Expo Real przygotowaliśmy kilkanaście bardzo zróżnicowanych ofert inwestycyjnych. Są to zarówno działki miejskie, jak i nieruchomości z zasobów spółek miejskich, m.in Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Szukamy inwestorów zainteresowanych rozwijaniem projektów mieszkaniowych, usługowo-mieszkaniowych i multi-funkcjonalnych w ciekawych lokalizacjach w tym na terenie tzw. Nowej Letnicy w sąsiedztwie Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, na obszarze dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Hallera czy w sercu Głównego Miasta przy ul. Grodzkiej. Chcemy także promować m.in. projekt rewitalizacji dzielnicy Nowy Port. Udział w Expo Real to dla nas cenna platforma wymiany doświadczeń i poszukiwania inspiracji dla nowych projektów w Gdańsku – mówi Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Pruszcz Gdański będzie promował tereny o łącznej powierzchni 8,2 ha. Jak podkreśla Burmistrz  promowane tereny są przygotowywane pod kątem technicznym pod przyszłych inwestorów.

– Inwestorzy oczekują uzbrojonych działek, z zapewnionym systemem ochrony przeciwpowodziowej, dobrym i szybkim dojazdem. W przygotowywaniu terenów pod inwestycję staramy się, żeby już na starcie każda działka spełniała te kryteria. Obecnie trwa realizacja projektu unijnego, którego celem jest budowa zbiornika retencji wód opadowych oraz sieci kanalizacji deszczowej. Tereny objęte projektem położone są w południowej części miasta, jest to obszar do tej pory niezagospodarowany, jednak bardzo atrakcyjny pod kątem lokalizacyjnym dla potencjalnego inwestora. Dzięki podjętym przez nas działaniom potencjał inwestycyjny tego rejonu będzie znacznie większy. mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel.

Na targach będą obecni również przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Podczas Expo Real przybliżymy korzyści wynikające ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji, która umożliwia przedsiębiorcom uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu nowej inwestycji, nawet do 60% wartości realizowanego projektu. Pomoc udzielana jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług, niezależnie od wielkości firmy. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na dalszy rozwój swojej działalnościmówi Igor Nagraba Kierownik Zespołu ds. Pozyskiwania Inwestorów oraz Współpracy Międzynarodowej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Wspólny mianownik

Targi są doskonałą okazją do indywidualnego nawiązania licznych kontaktów biznesowych poprzez spotkania networkingowe. Expo Real to także bogaty program konferencji i seminariów, o tematyce związanej m.in. z rynkiem i finansowaniem nieruchomości, gospodarką i potencjałem wybranych sektorów a także problematyką miejską i zrównoważonym rozwojem. Organizatorzy zaplanowali w tym roku 127 różnych eventów, w których weźmie udział 414 ekspertów różnych specjalności.

Oprócz ciekawych ofert inwestycyjnych Pomorze stawia również na niebanalną identyfikację wizualną. Stoisko Invest in Pomerania o powierzchni 48 m2 zawiera detale nawiązujące bezpośrednio do specyfiki Pomorza takie jak bursztyn i elementy architektury. Punkt ciężkości w projekcie położono na ladę recepcyjną wykonaną w formie podświetlonej bursztynowej powierzchni zamkniętej w czarnej oprawie. Na ścianach pojawia się cegła, a białe wnętrza są przełamane motywem zaczerpniętym z muru pruskiego, charakterystycznego dla terenów Pomorza.

Chcemy, aby wspólne stoisko naszego regionu stanowiło wygodną przestrzeń do rozmów biznesowych a jednocześnie kojarzyło się z miejscem, gdzie dobrze się żyje, pracuje, i wypoczywa. Od kilku lat staramy się łączyć wizerunek regionu z bursztynem, który stał się motywem przewodnim stoisk na wydarzeniach międzynarodowych. Liczymy na to, że w Monachium odwiedzi nas wielu potencjalnych inwestorów, a nasz projekt zostanie zauważony i zapamiętany przez odwiedzających Expo Realprzekonuje Monika Wójcik, Industrial Sectors Promotion Senior Project Manager, Invest in Pomerania.

 

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania