PL / EN

Przyszłość globalnego lotnictwa na Pomorzu

Jaka jest przyszłość przemysłu lotniczego w Polsce? Dyskusja przy okrągłym stole pomiędzy kluczowymi graczami na rynku, władzami regionu i uczelniami.

We wtorek 12 grudnia 2023 r., dzięki staraniom firmy Boeing oraz Invest in Pomerania, inicjatywy koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza, odbyło się wydarzenie zatytułowane: „Era nowych umiejętności: lotnictwo na Pomorzu”. Podczas wydarzenia rozmawiano o  aktualnej kondycji rynku oraz o przyszłości przemysłu lotniczego na Pomorzu. W debacie udział wzięli m.in.: Dyrektor Zarządzająca Boeinga w Polsce i Ukrainie Honorata Hencel, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna, a także przedstawiciele Navblue, Lufthansy,  Cyclad oraz trójmiejskich uczelni.

Lotnictwo na Pomorzu

Branża lotnicza jest niezwykle ważnym elementem pomorskiego krajobrazu biznesowego. Świetnym tego przykładem jest firma Boeing, która w Polsce jest obecna od ponad 30 lat, a jej największe biuro w Polsce ulokowane jest w gdańskiej Oliwie. W całej Polsce firma zatrudnia już ponad 1100 osób, z czego ponad 700 w Gdańsku, gdzie zespoły specjalistów tworzą między innymi rozwiązania cyfrowe i mapy nawigacyjne stosowane na całym świecie.

Region Pomorza jest unikalny szczególnie ze względu na rozwój cyfrowej domeny lotnictwa. Szerokie zaplecze akademickie, obecność wielu specjalistów od IT oraz największych firm lotniczych sprawia, że pomorski rynek może być porównywany z kilkoma tylko HUBami kompetencyjnymi tego typu na świecie (np. Monachium lub Londyn). Firmy obecne w województwie stale rozwijają technologie wykorzystywane są przez szerokie spektrum podmiotów operujących w branży – linie lotnicze, porty lotnicze czy producentów samolotów na całym świecie. Rozwijają się jednak nie tylko rozwiązania informatyczne. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku w Q3 2023 roku osiągnął swój najlepszy wynik w historii, jeżeli chodzi o ilość pasażerów. Zwiększył tym samym swój rezultat aż o 31,1%, porównując do tego samego okresu roku 2022 i o 9,5% do rekordowego jak dotąd roku 2019. Dzięki nowym połączeniom i hangarom do obsługi samolotów sam Port stale się rozwija, a pochlebne opinie potwierdził najnowszy  ranking AirHelp, w którym uplasował się na pierwszym miejscu w Polsce.

Pomorskie firmy branży lotniczej skonsolidowane są pod brandem Aviation Hub Pomerania, powstałym pod patronatem Invest in Pomerania (inicjatywę koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorz) Projekt jest platformą komunikacji dla ekspertów sektora, którzy chcą przyczynić się rozwoju segmentu lotniczego w regionie i w całej Polsce.

Potencjał edukacyjny

Wraz z rozwojem branży niezwykle potrzebny jest dostęp do talentów. Również tutaj region nie zawodzi. Tylko w 2022 r. na kierunkach związanych z IT studia ukończyło blisko 2000 osób.

Rynek pomorski, trójmiejski jest niezwykle konkurencyjny. Potencjał naszych pracowników i absolwentów kończących szkoły jest fenomenalny. Polacy mają niesamowitą zwinność i zdolność do dostosowywania się. Na całym świecie trwa walka o pracownika, szczególnie pracownika mogącego pracować w branżach technologicznych. I to nie na poziomie juniora, ale średnio- i zaawansowanego pracownika, który jest w stanie zrozumieć najnowsze technologie. – przekonywała w wywiadzie z trojmiasto.pl Honorata Hencel – dyrektor zarządzająca Boeinga w Polsce i Ukrainie.

Obecność reprezentantów trójmiejskich uczelni podczas wydarzenia miała na celu wymianę doświadczeń na temat dotychczasowej współpracy z sektorem lotniczym oraz dyskusję nad jej dalszym pogłębianiem.

Okrągły stół

Celem spotkania była otwarta rozmowa między firmami, uczelniami i władzami na temat potrzeb branży w regionie i możliwości współpracy ukierunkowanej na dalszy rozwój tego prestiżowego sektora na Pomorzu.

Oś debaty wyznaczono wokół potrzeb przemysłu lotniczego, współpracy rynku z uczelniami oraz roli lokalnych władz w rozwoju branży. Zwracano uwagę na obecne i przyszłe wyzwania kadrowe oraz profile kandydatów niezbędnych w procesach rekrutacyjnych – sytuacją idealną byłoby skorelowanie w jak największym stopniu wymagań przemysłu z działaniami podejmowanymi przez uczelnie, tak, by absolwenci możliwie najlepiej wpisywali się w wymagania pracodawców.

W ramach projektu Invest in Pomerania Academy Agencja Rozwoju Pomorza organizowała kursy dla osób chcących się przebranżowić i uzyskać najbardziej poszukiwane kompetencje na lokalnym rynku pracy, w tym IT. Za pół roku będziemy przygotowywać nowy program szkoleniowy i uwzględnimy przy jego tworzeniu specjalistyczne potrzeby firmy z branży lotniczej – powiedział Piotr Ciechowicz,  Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.

Jednym z większych znaków zapytania jeszcze przed rozpoczęciem obrad była rola lokalnych władz w rozwoju branży w regionie. Wszyscy uczestnicy zgodzili się z wnioskiem, iż dbanie o przyjazne środowisko do prowadzenia biznesu, dobra wzajemna komunikacja a także wsparcie kierunkowej edukacji szkolnej, mogłyby wpisywać się w zadania samorządu.

Zainicjowanie rozmów o potrzebach pomorskiej branży lotniczej jest niezwykle ważne. Świadczy o tym fakt, że obecne w województwie globalne marki czują się tu dobrze i chcą rozwijać swoją działalność. Jestem przekonany, że dzisiejsza debata w Boeingu jest kolejnym krokiem do wypracowania podwalin strategii kompleksowej obsługi sektora. Sygnał wysłany do uczelni i szkół średnich zostanie z pewnością odebrany i odpowiednio przepracowanymówił Leszek Bonna, marszałek województwa pomorskiego.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania