PL / EN

Przyszłość zmienia się na Pomorzu

10 start-upów w niecałe dwa lata. Agencja Rozwoju Pomorza zakończyła pilotażowy projekt, którego celem było przyciągnięcie do regionu innowacyjnych biznesów. Innowacje od lat wyznaczają kierunki rozwoju nowoczesnych technologii.

 

Istotnym jest, aby nowatorskie projekty rozwijały się w otoczeniu, w którym krzyżują się odpowiednie środowiska naukowe i biznesowe. Invest in Pomerania w 2022 roku zainicjował program ściągania na Pomorze start-upów gotowych do rozwijania swoich pomysłów w regionie. Do województwa zaproszono 10 młodych biznesów, które już rozwijają swoje modele w oparciu o lokalne środowisko naukowe.

 

Pomorskie inkubatory

W województwie pomorskim prężnie działają instytucje wspierające rozwój start-upów. Oferta Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter obejmuje specjalistyczne doradztwo, mentoring i szkolenia dla osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, w tym również start-upowej, oraz wsparcie dla obecnie funkcjonujących już start-upów. Fundacja wprowadza młodych przedsiębiorców do ekosystemu biznesowego, dzięki czemu uzyskują oni dostęp do międzynarodowej sieci kontaktów. W ramach działań STARTER udostępnia firmom swoje powierzchnie biurowe. W 2019 r. powstał projekt „Startup Inspire”, którego celem jest zapewnienie wsparcia merytorycznego lokalnym przedsiębiorcom. Przestrzeń ta służy do wymiany doświadczeń i nawiązywania relacji biznesowych z wieloletnimi praktykami i ekspertami.

 

Trójmiejskie parki technologiczne – PPNT w Gdyni i GPNT w Gdańsku – udostępniają młodym przedsiębiorcom swoje pomieszczenia i laboratoria na wysoce preferencyjnych warunkach, tak by większość uwagi skupiona była na rozwijaniu technologii i trosce o dofinansowanie badań. Ideą tych instytucji jest wspieranie integracji świata biznesu, nauki i innowacji, umożliwienie wymiany doświadczeń, a także współpracy pomiędzy podmiotami, które wprowadzają w życie zaawansowane technologie.

 

Słupski Inkubator Technologiczny zapewnia z kolei nie tylko powierzchnię biurową i konferencyjną, ale również produkcyjną, pracownie automatyki, robotyki i systemów wizyjnych i odnawialnych źródeł energii, centrum druku 3D. Start-upy mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań hotdesk, coworking-u, podnajmu stanowisk laboratoryjnych i produkcyjnych na godziny. Tak duża elastyczność podyktowana jest wychodzeniem naprzeciw potrzebom młodych, początkujących przedsiębiorców, którzy innowacyjne pomysły mogą w Słupsku realizować również w praktyce: od pomysłu do wytworzenia prototypu.

 

Inkubatory przedsiębiorczości działają także w Tczewie, Chojnicach, Cierznie, Kartuzach, Kościerzynie, Bytowie, Lęborku, Malborku i Kwidzynie. Choć ich oferta kierowana jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców, na pomoc liczyć mogą także młodzi ludzie, którzy nie prowadzą jeszcze działalności gospodarczej. W mniejszych ośrodkach miejskich uzyskają pomoc księgową i prawną, jak również przestrzeń biurową dostępną na preferencyjnych warunkach.

 

Jednostki i organizacje, obecne w województwie pomorskim, oferują start-upom doskonałe warunki rozwoju. Taka podbudowa stanowi solidne podstawy i znacznie ułatwia rozwój innowacyjnych projektów. Z kolei prężnie działające środowisko biznesowe gotowe jest na wdrażanie rozwiązań proponowanych przez młode firmy. Współpraca i łączenie dużych graczy z mniejszymi stanowi najlepsze narzędzie rozwoju gospodarki województwa – przekonuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Oferta pomorskich inkubatorów przedsiębiorczości w połączeniu z grantem środowiskowym Invest in Pomerania sprawiły, że aż 10 start-upów podjęło decyzję o rozwijaniu swoich koncepcji na Pomorzu.

 

Drony, e-commerce i leczenie cukrzycy

Młode firmy z Białorusi, Chorwacji, Litwy, Węgier, Turcji, Łotwy, Rumunii i Ukrainy wkrótce zmienią codzienność każdego z nas. Bioinżynieria, automatyzacja rekrutacji i zarządzaniem projektami, platforma zakupowa czy nawet produkcja dronów – tak różne dziedziny leżą w obszarze zainteresowań start-upów. Białoruski aOrion zajmuje się właśnie produkcją, programowaniem i obsługą elektrycznych dronów, a także obiektywów odpornych na drgania i stabilizujących gimbali. Urządzenia testowane były już m.in. podczas inspekcji przemysłowych, patroli linii brzegowych czy kontroli stabilności linii energetycznych.

 

Bioinżynieria nieprzypadkowo uważana jest za naukę przyszłości. Lua Biosciences z Turcji opracowuje technologie badań nad egzosomami, które mogą zrewolucjonizować wiele gałęzi medycyny. Narzędzia przygotowywane przez startup znajdą zastosowanie w wymierzaniu, mapowaniu oraz wykrywaniu egzosomów. Dzięki różnorodności stosowanych technologii Lua Biosciences stanowić będzie odpowiedź na potrzeby rynku nano- i mikrotechnologicznego.

 

Nieco odmienne cele przyświecają start-upowi Immune-S, poszukującemu rozwiązań z zakresu biotechnologii. W gdańskiej siedzibie prowadzą badania nad lekami, które w szerokiej perspektywie mają szansę odmienić życie wielu chorych. Opracowywany immunomodulator, skuteczniejszy w 30-50% od obecnie dostępnych na rynku, w niespotykanym dotychczas tempie przywróci odporność pacjentów po odbyciu chemioterapii. Z kolei drugi projekt firmy, lek wspomagający leczenie cukrzycy typu 1, regeneruje komórki beta w trzustce, co doprowadzić może do całkowitego wyzdrowienia pacjentów.

 

AllZap oraz Vendue Tech opracowują platformy sprzedażowe, choć ich profil jest diametralnie różny: pierwsza to rozwiązanie SaaS przeznaczone do sprzedaży części zamiennych, druga natomiast, w największym skrócie, służy do gromadzenia danych i obrotu nieruchomościami upadłych przedsiębiorstw. Obie platformy operują w chmurze, co znacznie ułatwia ich aktualizację w czasie rzeczywistym.

 

Optymalizacja jako produkt

Ambicją Serfy jest optymalizacja zarządzania zadaniami. Dzięki tworzonemu przez start-up oprogramowaniu, firmy serwisujące urządzenia mogą bezpośrednio usprawniać utrzymanie produkcji swoich klientów, dzięki czemu proces zarządzania zadaniami jest efektywny, czas reakcji krótszy, a komunikacja przejrzysta. Informacje przekazywane są w czasie rzeczywistym, co znacznie ułatwia proces naprawy uszkodzonego urządzenia.

 

Równie sprawne algorytmy opracowali specjaliści z Benchmark Games i Mocapp. Węgierski start-up, wbrew pozorom niezajmujący się branżą gamingową, wspiera procesy rekrutacyjne, wykorzystując takie dane jak zdolności performatywne, schematy behawioralne i umiejętności kognitywne.

 

Mocapp to bardzo prężnie działające przedsiębiorstwo łączące influencerów z markami w potrzebie. Za pośrednictwem platformy matchingowej przeprowadzili już ponad 1500 kampanii, których początek był zawsze ten sam: sklepy i agencje e-commerce za pośrednictwem narzędzi AI identyfikowały kupujących, kreujących zauważalne zasięgi w mediach społecznościowych. Narzędzie Mocapp umożliwiało zainicjowanie kontaktu, który skutkował skuteczną kampanią.

 

Z kolei Tapbox tworzy oprogramowanie do samoobsługowych stacji, znanych z fast food-ów, kin czy małych sklepów. Dzięki stałemu monitorowaniu efektywności systemów możliwe jest dostosowywanie środowiska nie tyle nawet do globalnego klienta, co do poszczególnych stacji, np. poprzez intuicyjne wyróżnianie najczęściej kupowanych pozycji.

 

To dopiero początek

Zakończenie projektu pilotażowego absolutnie nie oznacza końca starań o pozyskanie start-upów. Agencja Rozwoju Pomorza dokonuje starań, aby oferta regionu była zauważalna dla zdolnych, pomysłowych ludzi bez względu na kraj pochodzenia. Podczas takich wydarzeń jak gdański Infoshare czy lizboński Web Summit prezentowane są przewagi gospodarcze regionu; trwa także walka o pozyskanie innowacji. Każda bowiem kolejna mała rewolucja codzienności przyciąga kolejne.

 

– Wspieramy nieszablonowe myślenie i chcemy, aby ludzie z oryginalnymi pomysłami rozwijali je właśnie tutaj, niezależnie od tego, czy przedstawiają rozwiązania dla branży automotive, edukacyjnej czy AI. Aby dołączyć do wiodących ośrodków technologicznych, musimy wciąż podnosić atrakcyjność miasta i regionu dla innowatorów i ich młodych firm. Wierzymy, że przyszłość może być kształtowana na Pomorzu i robimy wszystko, by tak się działoprzekonuje Marcin Grzegory, Deputy Director w Invest in Pomerania.

 

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania