PL / EN

Strefa Pomorska na Infoshare 2023

Kolejna edycja konferencji Infoshare za nami. W dniach 24–25 maja przedstawiciele branży IT spotkali się w gdańskim AmberExpo, by dyskutować o przyszłości branży.

Konferencja Infoshare to największe wydarzenie technologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentacje, panele dyskusyjne oraz warsztaty, które poruszają tematykę sztucznej inteligencji, przetwarzania danych, blockchainu, Internetu rzeczy, marketingu cyfrowego czy bezpieczeństwa cyfrowego – odbywać się będą aż na dziewięciu scenach.

Po raz kolejny wyrazistym elementem konferencji była Strefa Pomorska. Przedstawiciele organizacji publicznych, zogniskowanych wokół biznesu i nauki, wspólnie prezentowali potencjał województwa pomorskiego.

Czujemy się gospodarzami konferencji Infoshare. To największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej i idealna okazja do zaprezentowania potencjału trójmiejskiego sektora IT. Chcemy pokazać, jak wiele do zaoferowania mamy studentom, naukowcom, przedsiębiorcom, a także – co w tym roku bardzo podkreślamy – start-upom. Współpraca instytucji publicznych od lat przynosi znakomite efekty w postaci dynamicznego rozwoju sektora i dziś możemy śmiało mówić o istnieniu trójmiejskiego hubu IT – przekonuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. 

Live more. Pomerania

Jednym z podstawowych kryteriów przyznanego niedawno Pomorzu 5. miejsca w rankingu fDi Intelligence (Mid-Sized European Regions of the Future) są świetnie wyszkolone kadry. Szeroka dostępność talentów wynika bezpośrednio z unikalnego klimatu Pomorza, sprzyjającego łączeniu nauki, pracy i efektywnego spędzania czasu wolnego. Właśnie te zalety regionu prezentowali przedstawiciele Invest in Pomerania, samorządowej inicjatywy koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza, na stoisku Live More. Pomerania. Odwiedzający Strefę Pomorską mogli usłyszeć o procesie tworzenia zróżnicowanej społeczności, żyjącej w dynamicznie rozwijającej się tkance miejskiej.

Związek Uczelni Fahrenheita

Związek Uczelni Fahrenheita utworzony przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański, przedstawił odwiedzającym nową inicjatywę: „jedno okienko dla biznesu”. We wspólnym punkcie obsługi biznesu firmy otrzymają kompleksową informację w zakresie współpracy z ośrodkami badawczo-naukowymi poprzez dostęp do szerokiej gamy usług badawczych oraz nowoczesnej infrastruktury, a także możliwości tworzenia zespołów projektowych o charakterze interdyscyplinarnym. Podczas Infoshare zostały zaprezentowane prototypy i aplikacje technologiczne, które powstały w ramach projektów realizowanych we współpracy z zespołami z uczelni, w tym m.in. urządzenie do oczyszczania powietrza wykorzystujące fotokatalizę w celu usuwania koronawirusów, nieinwazyjne urządzenie do wykrywania bakterii E. coli w celu zapobiegania urosepsie oraz „Kryształowa Kula” pozwalająca na rejestrację obrazu rozkładu dawki promieniowania jonizującego w trzech wymiarach, do potencjalnego zastosowania w radioterapii raka oraz w ochronie radiologicznej. Zaprezentowano także możliwości w zakresie prototypowania oraz konstruowania rozwiązań sprzętowych do badań w obszarze optoelektroniki, spektroskopii, obrazowania oraz pomiarów fizycznych na użytek przemysłu.

InvestGDA

Przedstawiciele InvestGDA opowiadali o pozyskiwaniu inwestorów oraz kompleksowym wsparciu procesu inwestycyjnego – doradztwie strategicznym, finansowym i zarządczym. Rozwój regionu możliwy jest m.in. dzięki przeprowadzanym analizom przedinwestycyjnym i rozwojowym, a także antycypowaniu obszarów problemowych i wdrażaniu usprawnień. InvestGDA angażuje się w odpowiedzialny biznes, wspierając obszary społeczne, edukację, środowisko, a w ramach programu Edukacja dla Biznesu realizuje choćby programy klas patronackich, kierunków zamawianych (strategicznych dla polityki rozwoju państwa), kursów zawodowych oraz staży.

Inkubator Starter

Zespół Inkubatora Starter zaprezentował szeroki zakres usług aktywizujących małych i średnich przedsiębiorców, a także wspierających start-upy: przestrzeń biurową dla firm, strefę coworkingową, wirtualne biuro oraz centrum konferencyjno-szkoleniowe. Popularyzowano również projekty inkubatora: Techseed, Business Booster, Hej Start-up, Newton Room i Młodzieżowa Rada Startera.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny (GPN-T) prezentowała swoje projekty, a jej przedstawiciele doradzali firmom w uzyskaniu ulgi podatkowej na inwestycje w Polskiej Strefie Inwestycji. Start-upy miały szansę zapoznać się z ofertą programów akceleracyjnych realizowanych przez Strefę we współpracy z firmami z naszego regionu.  Dostępne były również konsultacje z pracownikami Parku oraz Mentorami. Niezobowiązująca forma rozmowy prowadzona na wakacyjnych leżakach, przy słodkim poczęstunku, gwarantowała przyjazną atmosferę, a tym samym owocny networking.

Panel pomorskie start-upy

Zespół Invest in Pomerania, jako uzupełnienie krajobrazu możliwości rozwoju osobistego w Pomorskim, przygotował panel dyskusyjny Innovative solutions for global challenges. Startup stories from Pomerania (25.05, 14:20). Został poprowadzony przez przedstawicieli start-upów, którzy zdecydowali się na rozwijanie działalności na Pomorzu: Nanoseen, Vendue tech, Finalrentals, Am Builder oraz Quantum Cybersecurity Group. Przedstawili oni swoje historie oraz innowacyjne rozwiązania, które odpowiadają wyzwania stawiane przez ponowoczesną codzienność – wszechobecność cyfryzacji, dynamizacji procesów, zwiększania się udziału outsourcingu czy zmian geopolitycznych.

Panel był doskonałą okazją do zgłębienia konkretnych case studies i usłyszenia z pierwszej ręki, jak w praktyce wygląda rozwój start-upu na Pomorzu.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania