PL / EN

Invest in Pomerania prezentuje ofertę inwestycyjną Pomorza podczas Expo Real 2023

W dniach 4–6 października 2023 r. w Monachium odbywają się największe targi nieruchomości i inwestycji w Europie – Expo Real. To, obok MIPIM w Cannes, jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych. Invest in Pomerania podczas eventu prezentuje szeroką i zróżnicowaną ofertę inwestycyjną województwa pomorskiego.

Expo Real, trzydniowe targi organizowane w Monachium od 1998 roku, przyciągają profesjonalistów z branży nieruchomości z całego świata. W zeszłym roku wzięło w nich udział blisko 40 tys. uczestników z 73 krajów. Na 75 000 m² powierzchni wystawienniczej, w siedmiu ogromnych halach, swoje stoiska prezentowało około 1 900 wystawców reprezentujących 33 różne państwa.

Targi są doskonałą okazją do nawiązania licznych relacji biznesowych poprzez spotkania networkingowe. Expo Real to także bogaty program konferencji i seminariów o tematyce związanej m.in. z rynkiem i finansowaniem nieruchomości, gospodarką i potencjałem wybranych sektorów, a także problematyką miejską i zrównoważonym rozwojem. Organizatorzy zaplanowali w tym roku 185 różnych eventów, w których weźmie udział 562 ekspertów różnych specjalności.

Invest in Pomerania jest organizatorem stoiska województwa pomorskiego na targach Expo Real. Wspólnie z przedstawicielami miast: Gdańska i Gdyni, a także Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA), Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) oraz Rumia Invest Park, będzie promować bogatą ofertę inwestycyjną regionu Pomorza.

Możliwości inwestycyjne regionu

Województwo pomorskie wyróżnia się atrakcyjnymi warunkami inwestycyjnymi. Działki potencjalnie przemysłowe pozostają konkurencyjne dzięki dostępności do lotniska i siatki połączeń drogowych z Europą Zachodnią i Południową.

Ze względu na położenie i transport – rozwijający się port, rozbudowę dróg –  obserwujemy bardzo duże zainteresowanie gruntami wśród inwestorów logistycznych i przemysłowych. Warto podkreślić, że uwagę przyciągają zarówno tereny położone bliżej centrum aglomeracji, a przez to droższe, jak i te na obrzeżach Trójmiasta i w głębi regionu – komentuje Mikołaj Trunin, Deputy Director, Invest in Pomerania.

Całkowite zasoby powierzchni biurowych w Trójmieście przekraczają 1 mln m², co plasuje Trójmiasto na trzecim miejscu wśród wszystkich miast regionalnych w kraju. W 2022 r. na rynek trafiło ok. 50 600 m² nowoczesnej powierzchni biurowej w ramach trzech projektów: Airport City Gdańsk Alpha, Format oraz Palio Office Park B. W I kwartale 2023 r. uzyskano pozwolenie na użytkowanie dla projektu Officer w Gdyni. Na początku 2023 r. w budowie znajdowało się ponad 93 000 m² powierzchni biurowej, której ukończenie planowane jest na lata 2023-2025. Obecnie dynamicznie rozwijającą się lokalizacją jest Młode Miasto w Gdańsku. Miesięczne stawki czynszu w budynkach klasy A kształtują się w przedziale od 62,2 do 71,4 zł/m², podczas gdy w budynkach klasy B/B+ wynoszą od 39,2 do 59,9 zł/m².

Oferta inwestycyjna województwa pomorskiego

Poszczególne miasta województwa pomorskiego prezentują różnorodne, atrakcyjne oferty, które mają duży potencjał rozwoju i mogą przyciągnąć potencjalnych inwestorów. Skupiają się przede wszystkim na promocji prestiżowych działek w centrach oraz w okolicy ważnych węzłów komunikacyjnych. Przeznaczone są pod zabudowę biurową, usług turystycznych, mieszkaniową, a także produkcyjno-logistyczną.

Gdynia dysponuje gotowymi obszarami w Orłowie oraz Chwarznie-Wiczlinie, przeznaczonymi zarówno pod inwestycje związane z usługami turystycznymi, jak i biznesowymi.

Obecność Gdyni na targach Expo Real, jednych z najważniejszych w Europie targach nieruchomości i inwestycji, jest doskonałą okazją do promocji miasta i zaprezentowania swojej oferty inwestycyjnej. Gdynia jest miastem, które gwarantuje swoim mieszkańcom najwyższą jakość życia i usług publicznych. Na atrakcyjność naszego miasta wpływa też wyjątkowe nadmorskie położenie oraz to, że jesteśmy częścią liczącego ponad 1,5 mln mieszkańców Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. To najważniejsze z czynników, które powodują, że oferta Gdyni jest dostrzegana przez inwestorów i firmy z całego świata. Podczas targów w Monachium chcemy m.in. zaprezentować inwestorom potencjał, jaki widzimy w zagospodarowaniu dwóch miejskich nieruchomości: 60-hektarowego terenu w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino oraz działki przy ulicach Folwarcznej i Wrocławskiej w Orłowie. Zależy nam, żeby nowe inwestycje na tych obszarach stworzyły przyjazne i wielofunkcyjne przestrzenie dla mieszkańców, biznesu i odwiedzających nasze miasto turystów. O takich rozwiązaniach będziemy rozmawiać podczas spotkań z potencjalnymi inwestorami – wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydentka Gdyni ds. Gospodarki.

Oferta Gdańska jest bardzo zróżnicowana. W II Etapie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego dostępne są działki przemysłowe o łącznej powierzchni 10,14 ha, z przeznaczeniem na inwestycje logistyczno-produkcyjne i usługowe. Ponadto zaprezentowane zostaną projekty kluczowe dla mieszkańców stolicy województwa:

Na tegoroczne targi Gdańsk przygotował szeroką ofertę projektów inwestycyjnych. Wśród nich znajduje się m.in. projekt „Wrzeszcz Transport Hub” dotyczący zagospodarowania terenu przy dworcu kolejowym w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie poszukiwani są inwestorzy zainteresowani realizacją celu komercyjnego w postaci budynku usługowego, jak i celu publicznego, czyli pętli autobusowej z pomieszczeniem socjalnym, adaptacją układu drogowego i parkingiem. Ponadto tegoroczna oferta Gdańska to także projekt mieszkaniowo-usługowy przy dawnej Zajezdni Wrzeszcz i ulicy Uczniowskiej w dzielnicy Brzeźno oraz rozbudowa infrastruktury sportowej, treningowej i rekreacyjnej przy hali Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu. Wśród projektów nie zabraknie również terenów przemysłowych i parków logistycznych zarządzanych przez miejską spółkę Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) takich jak m.in. Pomorskie Centrum Inwestycyjne, planowany Park Inwestycyjny Gdańsk Południe, czy tereny inwestycyjne o funkcji usługowej w Gdańsku Smęgorzynie – mówi Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Na uwagę zasługuje także ambitny projekt Nowego Centrum Gdańsk Południe, w promocję którego aktywnie zaangażowany jest Invest in Pomerania. Ogólna powierzchnia koncepcji zaprezentowanej szerzej podczas tegorocznej edycji targów Trako wynosi 38 ha, z czego 7,2 ha przeznaczona jest pod inwestycje biurowe, mieszkaniowe i usługowe. Rozwijany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego park znajduje się w kluczowej części dzielnicy Gdańsk Południe, zamieszkanej przez około 114 000 osób. Inwestycji towarzyszy przebudowa układu komunikacyjnego na węźle Havla – Orląt Lwowskich, oraz budowa nowej linii PKM Trakt św. Wojciecha (centrum) – Kowale

Rumia będzie promować teren inwestycyjny położony przy ulicy Kazimierskiej.

Rumia to miasto, dla którego zrównoważony rozwój jest priorytetem. Nasza oferta obejmuje atrakcyjną działkę o powierzchni 7,15 ha, z przeznaczeniem terenu na cele produkcyjno-usługowe. To miejsce oferuje ogromny potencjał dla inwestorów, którzy szukają miejsca do rozwoju swojej działalności. Dzięki dogodnej lokalizacji i ukształtowaniu terenu, jest to idealna propozycja dla firm z różnych sektorów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do kontaktu – mówi Agnieszka Rodak, Prezes Spółki Rumia Invest Park.

Na targach będą obecni również przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W tym roku, podczas Expo Real skupimy się nie tylko na promocji Polskiej Strefy Inwestycji, która umożliwia przedsiębiorcom uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu nowej inwestycji, ale także wyjątkowych terenów inwestycyjnych, którymi wyróżnia się nasz region. Strategiczne położenie, mocno rozwinięta sieć transportowa oraz wysoce wykwalifikowana kadra to nieocenione atuty pozwalające rozpocząć inwestycje w naszym kraju. Wierzę, że zaplanowane podczas targów spotkania z inwestorami, przyczynią się do realizacji nowych inwestycji w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim – mówi Przemysław Sztandera, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania