PL / EN

Trójmiasto to świetne miejsce dla firm IT – wywiad z Olgą Kuraksą z Ciklum

Olga Kuraksa

Ciklum, firma dostarczająca rozwiązania software-owe dla klientów z całego świata, posiadająca biura w 10 krajach, obchodziła w ubiegłym roku dwadzieścia lat. Jednocześnie mija 7 lat od rozpoczęcia działalności Ciklum w Polsce. Jakie projekty opracowują gdańscy programiści? Dlaczego Trójmiasto jest idealnym miejscem dla rozwoju sektora IT? Czy proces relokacji pracowników, związany z wojną w Ukrainie, przebiegał bez zakłóceń? Odpowiedzi na te pytania udzieliła nam Olga Kuraksa, General Manager w Ciklum Polska, Bułgaria i Ukraina.

Firma skończyła 20 lat. Jak długo jesteście w Polsce i dlaczego wybraliście ten rynek na otwarcie centrów delivery?

OK: W 2023 roku minęło 7 lat od otwarcia przez Ciklum pierwszego centrum delivery w Polsce. Obecnie mamy dwa biura w kraju – we Wrocławiu i Gdańsku. Dodatkowo zatrudniamy w pełni zdalnie specjalistów IT do naszych zespołów w Polsce. Pokazując ten poziom elastyczności, Ciklum spełnia oczekiwania naszej grupy docelowej.

Niesamowity potencjał IT Europy Wschodniej jest znany na całym świecie od lat. Polska zdecydowanie wyróżnia się w regionie dzięki szerokiej puli talentów ponad 300 000 programistów, wysokiej jakości edukacji technicznej i lokalnej społeczności technologicznej, która jest tak dobrze zorientowana w najnowocześniejszych technologiach.

Osobiście muszę docenić niezrównaną wiedzę techniczną, innowacyjne myślenie i silną etykę pracy, jaką wykazują polscy eksperci. Posiadają oni również silne umiejętności komunikacyjne i imponującą biegłość w języku angielskim, które sprawiają, że ich praca w rozproszonych zespołach jest bardzo efektywna.

Warto również wspomnieć o kilku czynnikach rynkowych. Przede wszystkim, środowisko biznesowe w Polsce jest naprawdę stabilne, zderegulowane i wspierające. Takie warunki działania zapewniają wysoki poziom efektywności i przejrzystości, który jest niezbędny dla każdej globalnej firmy. Gospodarka wolnorynkowa, a także członkostwo w UE zapewniają zrozumiałe i przewidywalne „zasady gry”, w których wpływ ewentualnego ryzyka biznesowego jest zminimalizowany.

Jak widać, mamy tutaj, w Polsce, idealne połączenie naszej globalnej wiedzy i lokalnego doświadczenia, co od lat przynosi znakomite rezultaty. Wierzymy, że ciągłe odkrywanie puli talentów w Polsce może wzmocnić nasz zespół i pomóc w opracowywaniu wyjątkowych rozwiązań dla naszych klientów na całym świecie.

Ciklum na dobre zagościło w Gdańsku. Co zadecydowało o wyborze tej lokalizacji? Czy była to pula talentów, tętniące życiem miasto, a może jeszcze coś innego?

OK: Gdańsk, jako część Trójmiasta, położony nad pięknym wybrzeżem Bałtyku, może pochwalić się fantastycznymi warunkami pracy i życia rodzinnego. Dzięki prężnie rozwijającej się gospodarce, Trójmiasto jest idealnym miejscem dla profesjonalistów poszukujących równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Ponadto Gdańsk oferuje rodzinom niezrównaną jakość życia, z szeroką gamą zasobów edukacyjnych i rekreacyjnych, doskonałymi placówkami opieki zdrowotnej oraz przyjazną i otwartą społecznością. Unikalna mieszanka nowoczesnych udogodnień i naturalnego piękna regionu tworzy rzadkie doświadczenie życiowe, czyniąc miasto najlepszym wyborem dla tych, którzy szukają spełnienia zawodowego i osobistego.

Biorąc pod uwagę liczbę międzynarodowych firm, które w ostatnim czasie inwestują w modernizację i rozwój Gdańska, widzę świetlaną przyszłość dla branży IT w regionie. Wielu Ciklumersów, w tym ja, woli Gdańsk od innych lokalizacji. I chociaż większość naszych stanowisk w Polsce jest w pełni zdalna, wiele osób lubi odwiedzać biuro, ponieważ odbywa się tam wiele spotkań towarzyskich i wydarzeń.

Trójmiasto jest domem dla wielu firm technologicznych, startupów, instytucji badawczych i ośrodków edukacyjnych. 129 firm IT w regionie reprezentuje różne segmenty rynku: start-upy IT, giganci outsource, centra badawczo-rozwojowe znanych marek. Znany jest również z renomowanych uniwersytetów i szkół technicznych z ponad 81 000 studentów. Do najpopularniejszych kierunków należą studia inżynierskie, związane z technologią, przemysłem i budownictwem.

Mając to na uwadze, chciałbym wyrazić uznanie dla lokalnych władz, które okazały się bardziej niż przyjazne. Doświadczenie Ciklum w regionie może tylko potwierdzić tezę – Polska wykonuje świetną robotę w przyciąganiu firm IT do kraju. A nasza współpraca z „Invest in Pomerania” jest świetną wizytówką produktywnego lokalnego wsparcia i doradztwa.

Konkurencja na rynku talentów pozostaje wysoka. Co sprawia, że Ciklum jest wyjątkowym pracodawcą i miejscem pracy?

OK: W Ciklum zawsze stawiamy ludzi na pierwszym miejscu. To znacznie więcej niż tylko wymyślny slogan HR lub deklaracja. Jesteśmy w to w pełni zaangażowani. Nasze wartości i autentyczna troska o każdy z naszych talentów wyróżniają nas na tle konkurencji. Tworzymy przestrzeń, w której wykwalifikowani i dojrzali profesjonaliści mogą łączyć się z podobnie myślącymi ludźmi i pracować nad projektami, które naprawdę uważają za interesujące i ekscytujące. Pracujemy głównie z doświadczonymi inżynierami, dzięki czemu wszyscy członkowie zespołu mogą codziennie uczyć się od siebie nawzajem i poszerzać swoją wiedzę. Praca ze znanymi międzynarodowymi klientami również pomaga, ponieważ nasi koledzy mają szansę tworzyć rozwiązania, które codziennie zmieniają otaczający nas świat.

Nazwy niektórych z naszych klientów można znaleźć na naszej stronie internetowej, niektórych nie możemy ujawnić ze względu na umowy NDA. Ale większość z nich wnosi do stołu skalę i wpływ – na przykład współpracujemy z wiodącą grupą zajmującą się wypoczynkiem, podróżami i turystyką, która obsługuje 27 milionów klientów na całym świecie, zapewniając niezrównane wrażenia z wakacji na wszystkich kontynentach. A Ciklum odgrywa w tym ważną rolę!

Innym interesującym projektem jest nasza współpraca z jednym z największych szwajcarskich dostawców usług IT. Programiści Ciklum są odpowiedzialni za wdrażanie nowych funkcji i utrzymanie produktów SAP klientów.

Ale Ciklum nie współpracuje tylko z wielkimi korporacjami – jesteśmy również cennym partnerem dla szerokiej gamy start-upów, pokazując nasze doświadczenie w tworzeniu niestandardowych produktów w najlepszym wydaniu. FinTech, Consumer, iGaming – mamy do zaoferowania wiele ambitnych zadań w różnych dziedzinach. A nasze motto – Bądź odważny, nie znudzony – doskonale odzwierciedla nasze podejście. Ciklum myśli przyszłościowo, postępowo i trzyma się z dala od starszych projektów i staromodnych technologii.

Czy jesteście zaangażowani w jakiekolwiek formy działań ESG? Czy Ciklum dba o zrównoważony rozwój środowiska pracy?

OK: Nasze kluczowe priorytety ESG to zrównoważony rozwój, równość szans i wzrost. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jako globalna firma rozumiemy, że odpowiedzialność za środowisko zaczyna się w ramach naszej działalności i rozciąga na usługi. Ponad połowa naszych centrów delivery na całym świecie jest w 100% wolna od plastiku, w tym lokalizacje we Wrocławiu i Gdańsku. Wybieramy lokalnych dostawców, aby ograniczyć emisję zanieczyszczeń transportowych i zredukować opakowania do minimum za każdym razem, gdy zamawiamy coś na nasze potrzeby. Ponadto organizujemy różne webinary dla naszych współpracowników, aby zachęcić ich do nawyków przyjaznych dla środowiska.

Ciklum jest również zaangażowane w utrzymanie pozytywnego i przyjemnego miejsca pracy równych szans. Podejście to znajduje odzwierciedlenie w naszej polityce zgodności i kodeksie postępowania, prowadząc wszystkich pracowników Ciklum do pracy w przyjaznej społeczności podobnie myślących ludzi.

Wspieramy również wszystkich pracowników w nauce i samorozwoju, umożliwiając im korzystanie z różnorodnych narzędzi wewnętrznych, zdobywanie nowych certyfikatów i dołączanie do działań L&D.

Oprócz tych trzech działań, chciałabym wspomnieć o naszych inicjatywach charytatywnych mających na celu pomoc tym, którzy ucierpieli w wyniku trwającej wojny. Wspieramy fundusze charytatywne „Dzieci pod Lwowem” i „Dzieci Bohaterów”, które pomagają dzieciom z Ukrainy. Nasi koledzy stale angażują się w wolontariat i działalność charytatywną, z czego jesteśmy niewypowiedzianie dumni.

Jakie są długoterminowe plany Ciklum dotyczące obecności w Polsce?

OK: Mamy bardzo ambitne plany dotyczące naszego wzrostu i rozwoju w Polsce. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie wśród naszych międzynarodowych klientów i efekt inwazji na Ukrainę, Polska stała się jednym z naszych priorytetowych rynków zatrudniania talentów i rozpoczynania nowych projektów. Wierzymy, że jest o wiele więcej możliwości, które możemy zaoferować specjalistom z branży technologicznej w Polsce, i lepiej wykorzystać potencjał polskiego rynku technologicznego. Zawsze postrzegaliśmy Gdańsk jako ważną lokalizację dla Ciklum i planujemy utrzymać ten stan rzeczy w 2023 roku.

Macie duże centrum delivery w Ukrainie. Jak wojna wpłynęła na relokację talentów do Polski? Czy firma wspierała ten proces prawnie i finansowo?

OK: Bezpieczeństwo naszych pracowników zawsze było i będzie naszym priorytetem. Przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. ulepszyliśmy istniejący już kompleksowy plan ciągłości działania, aby zapewnić stabilną pracę naszym pracownikom w każdych okolicznościach. Od lutego 2022 r. prawie 350 pracowników Ciklum przeniosło się z różnych ukraińskich miast do Polski. Nasi polscy koledzy wykazali się pełnym zaangażowaniem, aby im w tym pomóc. Podczas gdy Ciklum pokrywało koszty transportu i zapewniało relokowanym pracownikom dzienną dietę przez pierwszy miesiąc, nasi koledzy koordynowali, spotykali się z ludźmi na granicy, szukali zakwaterowania, wspierali radą i tłumaczeniem niejasności. To był niesamowity wysiłek ludzi, którzy wcześniej nawet nie spotkali się w rzeczywistości. I to właśnie tutaj można poczuć prawdziwego ducha zespołu.

Kiedy koledzy osiedlili się w swoich nowych lokalizacjach, Ciklum zaczęło oferować lokalne kontrakty ekspertom rozważającym długoterminową relokację. Ponadto upewniliśmy się, że wszyscy pracownicy posiadają wystarczające informacje dotyczące ich rezydencji podatkowej, statusu ochrony czasowej i innych kwestii organizacyjnych.

Priorytetowo traktujemy potrzeby pracowników Ciklum. Podejście to zaowocowało stworzeniem wewnętrznego programu zdrowia psychicznego w celu wspierania dobrostanu psychicznego naszych kolegów. W ramach tej globalnej inicjatywy pracownicy mogą korzystać z bezpłatnych spotkań z terapeutami, którzy pomagają im radzić sobie ze stresem lub traumą. Ponadto często organizujemy różne webinaria i warsztaty z udziałem światowych ekspertów. Ich wiedza ma kluczowe znaczenie dla pomagania ludziom w zrozumieniu ich uczuć, zarządzaniu poziomem stresu i zwalczaniu lęku.

Teraz, ponad rok po inwazji na pełną skalę i relokacji naszych kolegów, widzę, jak bardzo przywiązali się do Polski i jak bardzo są wdzięczni za to, że nowe środowisko jest tak przyjazne i wspierające.

 

 

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania