PL / EN

ISS w Sopocie coraz bliżej – kolejna wizyta SEMI w Trójmieście

Semi i Invest in Pomerania

Industry Strategy Symposium w Sopocie zbliża się wielkimi krokami. Przedstawiciele SEMI – globalnej organizacji zrzeszającej producentów półprzewodników – odwiedzili Trójmiasto, by porozmawiać z reprezentantami regionu o kształceniu kadr dla branży.

Przygotowania do największego sympozjum sektora półprzewodników w Europie (12-14 marca 2025) nabierają rozpędu. Laith Altimime i Cassandra Melvin z SEMI spotkali się z władzami Sopotu oraz przedstawicielami Politechniki Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Morskiego. Tematem rozmów było zaangażowanie uczelni w inicjatywy SEMI, m.in. Talent Forum.

Edukacja i świadomość

SEMI Europe prowadzi szereg inicjatyw poszerzających świadomość o ekosystemie branży półprzewodników wśród młodzieży i młodych dorosłych. Jedną z nich jest ChipQuest Challenge, konkurs dla uczniów szkół średnich i studentów, których  zadaniem jest stworzenie filmów prezentujących świat mikroelektroniki najmłodszym. Z kolei najbardziej uzdolnieni absolwenci mają okazję do zaprezentowania swoich badań na forum targów SEMICON Europa. Co roku wybierane zostaje grono najwybitniejszych twórców jutra: 20Under30.  Podczas ostatniej edycji do tego grona zaklasyfikowany został Polak, Mariusz Grabowski.

Najbardziej kompleksowym działaniem SEMI od lat jest Talent Forum, które z Uniwersytetu Swansea przeniesie się w przyszłym roku do Sopotu. Podczas ISS studenci i pracownicy naukowi będą mieli okazję porozmawiać o wyzwaniach i oczekiwaniach branży z reprezentantami firm tworzących europejski przemysł półprzewodników.

Warto też wspomnieć o European Chip Skills Academy Summer School – finansowanym ze środków europejskich intensywnym kursie prezentującym złożoność ekosystemu branży, najnowsze trendy i technologie oraz standardy produkcji i projektowania półprzewodników. W tym roku po raz pierwszy wśród 40 uczestników znajdzie się pięciu Polaków, w tym dwójka studentów Politechniki Gdańskiej.

Mikroelektronika gdańska

Kluczową jednostką  na Pomorzu  w zakresie edukacji dla sektora jest Katedra Systemów Mikroelektronicznych Politechniki Gdańskiej. Kierowana przez dr. hab. Marka Wójcikowskiego  od lat syntezuje, projektuje i optymalizuje układy i systemy mikroelektroniczne dla przemysłu półprzewodników, m.in. we współpracy z Synopsys, Cadence i Intelem.

Doskonale wykształceni absolwenci Katedry stanowią odpowiedź na kadrowe problemy branży. Ambitne założenia European Chips Act (zwiększenie udziału Europy w światowym przemyśle półprzewodników z 12 do 20% do 2030 r.) zachęciły inwestorów do wdrażania nowych projektów. Intel rozwija swoje operacje w Irlandii, Niemczech i Polsce, TSMC otwiera nowe zakłady i zacieśnia współpracę z Infineon-em, NXP i Bosch-em, z kolei instytuty technologiczne IMEC, LETI i Frauenhofer rozwijają badania nad mikrochipami i metodami niskiego zużycia energii.

– Widzimy, że w Europie Zachodniej pojawia się coraz więcej projektów, które muszą sprostać niedoborowi talentów. W związku z tym przed Czechami, Słowacją, Węgrami i – przede wszystkim – Polską otwiera się szansa na rozbudowane partnerstwa. Nasz rynek jest bogaty w wykształconych i doświadczonych specjalistów i myślę, że wkrótce staniemy się poważnym partnerem dla gigantycznych projektów realizowanych w Niemczech – mówi Mikołaj Trunin, zastępca dyrektora Invest in Pomerania.

***

Zapis rozmowy z Laithem Altimimem, Prezesem Semi Europe, i Mikołajem Truninem, Zastępcą Dyrektora Invest in Pomerania, przeprowadzonej przez Radosława Młynarczyka w ramach podcastu Business Un-tied: https://open.spotify.com/episode/6QSzGmorgt5aT085AotC7W

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania