PL / EN

Początek tygodnia w tematyce nieruchomości

W dniach 20-21 maja Trójmiasto obfitowało w wydarzenia o tematyce nieruchomościowej dzięki dwóm konferencjom – Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku, podczas której omawiano perspektywy na rynku nieruchomości, oraz Real Estate Impactor, której III edycja odbyła się w Hotelu Nadmorskim w Gdyni. Wydarzenie Reimpactor skupiało się z kolei na zagadnieniach związanych z otwartością miasta na nowe projekty urbanistyczne,  potrzebami mieszkaniowymi Polaków oraz komfortem życia.

Podczas obu wydarzeń podkreślano, że znajdujemy się obecnie w fazie boomu budowlanego i pomimo chwilowego spowolnienia wszystkie segmenty rynku nieruchomościowego powinny w najbliższej przyszłości notować stabilne wzrosty.

Według badań JLL oferta mieszkaniowa w pierwszym kwartale 2019r. utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Trójmiejską ofertę kreuje przede wszystkim Gdynia, której zasoby od roku, z kwartału na kwartał wzrastają. Nowe, ciekawe gdyńskie projekty zwiększyły udział miasta w kształtowaniu rynku nieruchomości w Trójmieście do 32%. Wzrost odnotować można również w odniesieniu do średniej ceny. Trójmiasto z 27% wzrostem jest liderem wśród średnich cen nieruchomości w Polsce, za nim znajduje się Warszawa (25%) oraz Wrocław (21%). Nowym trendem staje się rozwój akademików dzięki dużej liczbie studentów zagranicznych.

Na konferencjach poruszano również kwestię rozwoju miast. Podkreślano, że Trójmiasto powinno kontynuować rozwój do wewnątrz, poprzez dogęszczanie obszarów już zurbanizowanych. Zrównoważone projektowanie z zachowaniem standardów urbanistycznych ma ogromny wpływ na jakość życia mieszkańców (idealnym przykładem jest trójkąt dojazdu, ukazujący optymalny czas przemieszczania się pomiędzy domem, miejscem pracy a miejsce rozrywki/spędzania wolnego czasu). Podkreślona została również rola partycypacji społecznej w procesach urbanistycznych, a także inicjatywy prywatne i publiczne, które kształtują urbanizację i w efekcie podnoszą jakość życia mieszkańców.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania