PL / EN

Pomorskie w Cannes: trwa MIPIM 2022

W dniach 15-18 marca 2022 r. w Cannes zaprezentowana zostanie oferta nieruchomości województwa pomorskiego na MIPIM, wiodącym na świecie wydarzeniu branży nieruchomości. Tegoroczna edycja, pod hasłem Driving Urban Change, zgromadzi przedstawicieli 100 krajów, 480 prelegentów i 3800 wystawców.

Pomorski rynek nieruchomości jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Polsce. Dynamicznie rośnie powierzchnia biurowa i magazynowa,  rynek mieszkaniowy Trójmiasta pozostaje z kolei od lat jednym z najatrakcyjniejszych w kraju.

Trójmiasto jest obecnie 3 największym regionalnym rynkiem w Polsce pod kątem powierzchni biurowej, której całkowita podaż na koniec 2021 wyniosła 963 000 m2. Pandemia nie wpłynęła znacząco na ten sektor, co w ogromnym stopniu jest zdeterminowane świetną kondycją sektora BSS, który zatrudnia już w Trójmieście przeszło 32 tysiące specjalistów.  Z drugiej strony zmiany zachowań konsumenckich w związku z powtarzającymi się lockdownami i co za tym idzie przyspieszenie e-commerce dały bardzo silny bodziec rozwojowy na rynku magazynów. Pomorze było w zeszłym roku najszybciej rozwijającym się rynkiem w Polsce. Aktualna podaż przekroczyła milion m2, kolejnych 900 tysięcy jest w budowie lub planowane. Oczywistą przewagą konkurencyjną regionu są stale rozwijające się porty – Trójmiasto pozostaje największym hubem kontenerowym na Bałtyku, a kolejne inwestycje zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni, pozycję tę będą dodatkowo umacniać.

Atrakcyjność inwestycyjna Pomorskiego w dużej mierze wynika z dostępności nowoczesnej infrastruktury. Jesteśmy integralną częścią europejskiej i światowej gospodarki. Aktualnie, w obliczu dramatycznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą, absolutnie kluczowym jest intensyfikowanie naszych działań na polu promocji gospodarczej, aby naszą pozycję na mapie gospodarczej dodatkowo wzmacniać. Stąd też nasz udział w targach takich jak MIPIM, gdzie mamy możliwość zacieśniania naszych relacji z zachodnimi partnerami, jest dziś ważniejszy niż kiedykolwiek. – mówi Łukasz Żelewski, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Województwo pomorskie reprezentować będą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, urzędów miast oraz Invest in Pomerania. Wspólnie z naszymi partnerami zebraliśmy najatrakcyjniejsze oferty nieruchomości, aby pokazać potencjał inwestycyjny regionu.

Gdańsk

Miasto Gdańsk przygotowało na tegoroczne targi MIPIM w Cannes kompleksowy pakiet 17 ofert inwestycyjnych, przedstawianych zarówno przez Gminę jak i spółki miejskie (InvestGDA, AG, GIWK, GAIT, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy). Są to nieruchomości przeznaczone pod realizację zabudowy mieszkaniowej, mieszkaniowo-usługowej, hotelowej i czasu wolnego, położone w bardzo ciekawych punktach miasta. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. (InvestGDA) prezentuje także tereny z funkcją przemysłowo-logistyczną i przemysłową znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Gdańsk i terminala DCT – Pomorskie Centrum Inwestycyjne. Gdańskie Lotnisko prezentuje swój projekt Airport City i możliwość wynajmu powierzchni w przestrzeniach biurowych realizowanych przez spółkę w bezpośredniej bliskości lotniska. Bardzo ciekawym projektem jest rewitalizacja Nowego Portu, którą Miasto chce zrealizować w formule PPP. Rozważane są różne formy zbycia gruntów od sprzedaży, przez dzierżawę do PPP właśnie.

Cieszymy się, że po 2 latach nieobecności spowodowanej pandemią możemy wrócić do Cannes, gdzie w jednym miejscu spotyka się cały świat europejskich i światowych nieruchomości. Szukamy inwestorów, ale także inspiracji dla nowych projektów, które będziemy realizować w Gdańsku – mówi Alan Aleksandrowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. inwestycji.

Gdynia

Tegoroczna oferta inwestycyjna Miasta Gdyni dotyczy trzech obiektów: przy ul. Folwarcznej i Wrocławskiej, przy ul. Orłowskiej oraz w Chwarznie-Wiczlinie.

Gdynia to młode, rozwijające się miasto, które na tegorocznych targach MIPIM chce przyciągnąć nowe, ciekawe projekty wpisujące się w charakter Miasta i kierunki jego rozwoju. – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Chcemy zainteresować potencjalnych inwestorów nieruchomościami położonymi w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Gdyni, Chwarznie – Wiczlinie. Jest to teren o dużym potencjale, mający pełnić szereg ponadloklanych funkcji usługowych, m.in. opieki zdrowotnej dla osób starszych wraz zapleczem mieszkaniowym, czy też rozwoju zaawansowanych technologii, z wykluczeniem funkcji uciążliwych. W naszej ofercie mamy także nieruchomości w Orłowie, przeznaczone pod zabudowę obiektami turystyki i kultury.

Sopot

W tym roku Sopot prezentować będzie przede wszystkim ofertę inwestycyjną związaną z turystycznym i prestiżowym charakterem miasta. Budowa obiektów hotelarskich jest w dalszym ciągu bardzo atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów.

W sezonie letnim znalezienie noclegu w Sopocie nie jest łatwe, dlatego jestem przekonany, że ostatnie działki, które mogą być przeznaczone na obiekty hotelarskie, to prawdziwe perełki. Oferta obejmuje zarówno ścisłe centrum miasta, jak też tereny położone przy sopockim Hipodromie i ERGO ARENIE – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Aby utrzymać liczbę turystów na wysokim poziomie, również poza ścisłym sezonem, miasto chce rozwijać turystykę prozdrowotną. Sopot jest uzdrowiskiem i chcielibyśmy jak najbardziej wykorzystać ten potencjał, stąd wyjątkowa w tym roku oferta budowy obiektu o takim charakterze, zlokalizowanego nad samym morzem – dodaje Jacek Karnowski.

Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański prezentuje przede wszystkim obiekty o przeznaczeniu logistycznym i usługowym. Dzięki swojej lokalizacji w pobliżu autostrady i w niedużej odległości od Trójmiasta, Pruszcz Gdański jest bardzo dobrze skomunikowaną lokalizacją z dostępem do trójmiejskich kadr. Miasto zapewnia uzbrojone tereny, z zapewnionym systemem ochrony przeciwpowodziowej, dobrym i szybkim dojazdem.

Obecnie trwa realizacja projektu unijnego, którego celem jest budowa zbiornika retencji wód opadowych oraz sieć kanalizacji deszczowej. Tereny objęte projektem położone są w południowej części miasta, jest to obszar do tej pory niezagospodarowany, jednak bardzo atrakcyjny pod kątem lokalizacyjnym dla potencjalnego inwestora. Dzięki podjętym przez nas działaniom potencjał inwestycyjny tego rejonu będzie znacznie większy – mówi Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

Pomorskie na fali

Zgodnie z niedawno opublikowanym rankingiem fDi European Cities and Regions of the Future 2022/2023, województwo pomorskie to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów średniej wielkości pod względem strategii BIZ. Pomorze znalazło się na siódmym miejscu w kategorii strategii BIZ średniej wielkości europejskich miast i regionów przyszłości. Gdańsk został wyróżniony wśród przyjaznych biznesowi miast średniej wielkości, a strategia BIZ Gdyni została wyróżniona w kategorii małe miasta.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania