PL / EN

2021: rekordowy wzrost reinwestycji na Pomorzu

30 projektów inwestycyjnych tworzących ponad 3000 miejsc pracy – to kluczowe liczby dla pomorskiego biznesu w 2021 roku. Na łączną liczbę projektów składa się 15 nowych inwestycji, 6 projektów realizowanych dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursu “Invest in Pomerania 2020” i 9 inwestycji firm, które zdecydowały się na dalszy rozwój w regionie. Szczególnie te ostatnie świadczą o zaufaniu, jakim obdarzają nas nasi inwestorzy, co jeszcze bardziej podkreśla atrakcyjność biznesową regionu.

Inwestycje były zróżnicowane, od produkcji systemów magazynowania energii, po nowe procesy językowe i najnowocześniejsze technologie. Powiększyła się powierzchnia biurowa i magazynowa, rozbudowała się infrastruktura transportowa, a Pomorze udowodniło, że jest otwartym portem dla biznesu. Tysiące nowych miejsc pracy, nowe technologie i procesy, więcej powierzchni biurowej i magazynowej – rok 2021 był w pomorskim biznesie owocny pod względem decyzji o dalszym rozwoju. Reinwestujące w regionie przedsiębiorstwa odgrywają też nieocenioną rolę w przyciąganiu do województwa nowych inwestorów. Kolejne inwestycje działających tu firm to także wynik zdobytego zaufania do gospodarczego potencjału Pomorskiego i najlepszy dowód dla innych, że to dobra lokalizacja dla prowadzenia biznesu. O skali reinwestycji w ubiegłym roku świadczą decyzje takich graczy jak AMS, Amazon, EPAM Systems, Northvolt, QLOC, Sii Polska, Telus International i Wipro, którzy znacznie rozwinęli swoją działalność i mają jeszcze większe plany na przyszłość.

Choć w minionym roku doświadczyliśmy wielu trudności, sektory nowoczesnych usług dla biznesu i  przemysłowy na Pomorzu nie tylko okazały się odporne na skutki pandemii, ale również przekroczyły wszelkie oczekiwania. Pandemia zmusiła wiele firm do szybszego wdrażania nowych usług lub rozszerzenia zakresu już istniejących. Cieszymy się, że jesteśmy częścią rozwoju naszych partnerów. Opowiedzenie historii ich sukcesu jest dla nas największą nagrodą mówi Marcin Grzegory, Zastępca Dyrektora, Invest in Pomerania.

Na potrzeby artykułu, jako reinwestycje definiujemy uruchomienie znaczących projektów i znaczny wzrost zatrudnienia w firmach obecnych w regionie, które otrzymały wsparcie Invest in Pomerania.

Jak zmierzyć skalę reinwestycji na Pomorzu w 2021 roku? Najprostszym wskaźnikiem jest wzrost liczby zatrudnionych i wdrożenie licznych projektów. Zapytaliśmy przedstawicieli firm o powody, które wpłynęły na ich decyzje o rozwoju i o to, jakie mają plany na przyszłość.

Liczby mówią wszystko

Setki nowych pracowników dołączyły do zespołów firm inwestujących ponownie na Pomorzu w 2021 roku, a ich plany na kolejne lata są jeszcze większe.

northvolt systems jeden.jpgNorthvolt działa w województwie pomorskim od 2018 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy do gdańskiego zespołu dołączyło już blisko 80 nowych osób. Podjęta rok temu decyzja o  rozbudowie zakładu w województwie pomorskim oznacza, że w nadchodzących latach powstanie tu 500 nowych miejsc pracy i to w jednym z bardziej przyszłościowych sektorów przemysłowych. W 2021 r. Northvolt ogłosił plany zainwestowania 200 milionów dolarów w budowę własnego zakładu produkcyjnego oraz Centrum Badawczo-Rozwojowego w Gdańsku. Zakończenie budowy tej największej fabryki systemów magazynowania energii w Europie planowane jest na koniec 2022 roku. Już teraz w Northvolt w Gdańsku powstają produkty do zastosowań przemysłowych, testowane są różne procesy i doskonalone linie produkcyjne, aby wykorzystać je w nowym zakładzie. O dynamicznym rozwoju Northvolt w Gdańsku świadczy fakt, że w ostatnim roku wyprodukował tu prawie sześć razy więcej modułów akumulatorowych niż w 2020 r. Są one wykorzystywane m.in. w mobilnych magazynach energii, koparkach elektrycznych lub specjalistycznych maszynach górniczych.

Specjalizująca się w zakresie inżynierii oprogramowania firma EPAM Systems Poland, rozwija się obecnie dynamiczniej niż kiedykolwiek. Tylko w 2021 roku do całej organizacji w Polsce dołączyło ponad 1850 osób, a Gdański zespół tworzy obecnie już ponad 1050 pracowników. Tak duży potencjał rozwojowy sprawia, że firma stale poszukuje utalentowanych specjalistów IT. EPAM Systems planując dalszy rozwój w Polsce poszukuje specjalistów w takich dziedzinach jak Cloud, w tym GCP, Azure, AWS, a także technologiach takich jak Java, JS, .NET i Python. Firma oferuje także możliwości dla osób chcących rozpocząć swoją karierę zawodową w IT i planuje uruchomienie dla nich wkrótce programów szkoleniowych DevOps i Java.

Pomimo pandemii Sii Polska – dostawca usług IT, inżynieryjnych i BPO, wykazuje stały wzrost zapotrzebowania na swoje usługi i konieczności rozszerzenia ich zakresu. Oddział w Gdańsku stał się jednym z największych centrów spośród 14 zlokalizowanych w Polsce filii firmy. W 2021 r. trójmiejski zespół powiększył się o blisko 300 osób i liczy obecnie ponad 1300 pracowników. Powstanie bardzo wielu nowych stanowisk pracy w Sii Polska to wynik ilości i jakości prowadzonych obecnie w Gdańsku projektów, oraz pozyskanych nowych klientów i rozwoju współpracy z wieloletnimi partnerami,  jak choćby z ABB. Sii wykorzystuje wszystkie dostępne na rynku technologie, w szczególności Java,. Net, C, C++, React, Angular, Python, Dynamics 365, SAP, Salesforce itp.

AMS (Alexander Mann Solutions), specjalizujący się w outsourcingu procesów rekrutacyjnych, rozwinął swoją działalność w Trójmieście sześć lat temu. W drugiej połowie 2021 roku firma zatrudniła prawie 100 nowych pracowników i posiada obecnie 300-osobowy zespół obsługujący ponad 20 globalnych klientów. Globalna firma zajmująca się rozwiązaniami dla pracowników AMS w 2021 utworzyła szereg nowych stanowisk pracy od podstawowych, wymagających jedynie dobrej znajomości języka obcego, w tym pełnego szkolenia, po bardziej wyspecjalizowane stanowiska rekruterów, specjalistów business intelligence, analityków i programistów full stack. To wynik decyzji o dalszym rozwoju oddziału w Gdańsku na bardzo wielu poziomach.

Trójmiejski oddział Wipro IT Services Poland powstał w 2015 roku. Obecnie firma zatrudnia około 400 osób. Nawet kryzys pandemiczny nie powstrzymał tendencji wzrostowej. W 2021 firma Wipro dołączyła do swojego portfolio klientów kilka nowych firm i w konsekwencji zatrudniła około 100 nowych pracowników. Wzrost zapotrzebowania na usługi firmy wskazuje na to, że to dopiero początek.

Rok 2021 był punktem zwrotnym w historii TELUS International, firmy dostarczającej rozwiązania cyfrowe nowej generacji dla międzynarodowych i innowacyjnych klientów. Po latach działalności w Trójmieście, Telus otworzył nowe centrum operacyjne wraz z Facebookiem. W ubiegłym roku do zespołu Telus International w Trójmieście dołączyło 120 osób, a założenia rozwojowe potwierdzają plany zatrudnienia w centrum 500 osób do 2023 roku.

Trójmiejskie biuro QLOCPo trzech latach działalności w Trójmieście Zarząd QLOC – jednej z 7 polskich firm oferujących najwyższej  jakości usługi dla branży gier na całym świecie według raportu Game Industry of Poland 2020 Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – podjął decyzję o rozbudowie biura o ponad 1000 m2 i zwiększeniu liczby pracowników w działach zarządzania jakością i rozwoju.

Firmy zapytane o powody rozwoju właśnie w Trójmieście, wskazywały przede wszystkim na szeroki dostęp do kadr – od utalentowanych absolwentów po starszych specjalistów, nie tylko z Pomorza, ale również z zagranicy. Invest in Pomerania zapewnia bezpośredni dostęp do potencjalnymi pracowników z całego świata poprzez portal Jobs@Pomerania, oraz w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy, oferuje dofinansowane programy szkoleniowe, w szczególności dla branży IT.

Gwarancja na przyszłość

Reinwestycje mają kluczowe znaczenie dla pokazania konkurencyjności inwestycyjnej regionu, ponieważ każda z nich świadczy o zaufaniu do regionu i skuteczności wysiłków władz lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju. W tym roku jeszcze więcej inwestorów wprowadza w życie swoje plany reinwestycji, generując tym samym więcej miejsc pracy i nowych możliwości na rozwój osobisty.

 

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania