PL / EN

Świat do odkrycia: pomorski potencjał offshore

W dniach 2-5 maja 2022 w Houston odbywa się największa na świecie konferencja łącząca profesjonalistów zajmujących się energetyką morską z ponad 130 krajów – Offshore Technology Conference (OTC). W ciągu czterech dni liderzy branży offshore, inwestorzy, nabywcy i przedsiębiorcy spotykają się w Texasie – światowym ośrodku branży  energetycznej. W Konferencji weźmie udział 4600 firm związanych z energią, zarówno tradycyjną jak i odnawialną.

„Województwo Pomorskie ma doskonałe warunki sprzyjające rozwojowi branży OZE. W regionie mamy kompetencje, doświadczenie i kadrę dla rozwoju tej dziedziny gospodarki, a szczególnie morskiej energetyki wiatrowej. Wyjazd na Konferencję do Houston jest częścią realizowanej przez samorządowe władze regionu strategii wykorzystania tego potencjału – a co za tym idzie budowania niezależności energetycznej w naszej części Europy. Aktualnie, w dramatycznej sytuacji w Ukrainie, niezależność energetyczna ma szczególnie istotne i strategiczne znaczenie nie tylko dla naszego kraju” – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Pomorski offshore zaznacza swoją obecność

Misję gospodarczą na OTC zorganizowała Agencja Rozwoju Pomorza oraz Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego. Delegacja stawia sobie kilka głównych celów – pozyskać inwestorów z branży, nawiązać kontakty, zdobyć wiedzę i skorzystać z globalnych doświadczeń. Województwo pomorskie reprezentują Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Lech Wałęsa pomorscy przedsiębiorcy z 14 firm branżowych, Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego oraz Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego ze Słupska.
Prezydent Lech Wałęsa został poproszony o wsparcie promocji oferty regionu i Polski ponieważ jako postać związana z historią kraju i laureat pokojowej nagrody Nobla, cieszy się ogromnym uznaniem i popularnością na arenie międzynarodowej. Jego obecność zawsze przyciąga uwagę uczestników tego typu wydarzeń. Organizatorzy OTC przyznali mu tytuł gościa honorowego Konferencji. Lech Wałęsa uroczyście otworzył stoisko pomorskiego i podsumował przebieg rozwoju gospodarczego Pomorza w ciągu ostatnich 40 lat.  Marszałek Mieczysław Struk spotkał się także z kluczowymi osobami oraz przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za rozwój sektora offshore oraz gospodarczy rozwój w tej części świata. Między innymi było to spotkanie z przedstawicielami miasta Houston czy też Trade and International Affairs Mayor Office.

Nasz region był także głównym partnerem najważniejszej gali targów OTC – spotkania organizowanego przez międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające ekspertów i firmy branży morskiej z całego świata SNAME – Society of Naval Architects and Marine Engineers, którego celem  jest umożliwienie globalnej wymiany wiedzy i pomysłów dotyczących przemysłu morskiego. Podczas wywiadu dla Bloomberga, Pan Marszałek przedstawił potencjał gospodarczy naszego regionu raz szeroko omówił wyzwania stojące przed Polską związane z uniezależnieniem się energetycznym od rosyjskiego gazu i ropy.

Na stoisku województwa pomorskiego prezentują się lokalne firmy, które od lat realizują projekty dla globalnych dostawców branży offshore – projekty, wykonawstwo oraz serwis. Są wśród nich producenci statków i konstrukcji stalowych jak Amstall czy VISTAL. Wśród producentów elementów dla branży stoczniowej i offshore są m.in. firma Bota Technik, Euro Weld, SeaTech. Potencjał biur projektowych prezentują NAVA,  StoGda. Przykłady możliwości świadczenia specjalistycznych usług dla sektora pokazują takie firmy jak MEWO, oferująca usługi w zakresie badań środowiskowych, geofizycznych i geotechnicznych, która z powodzeniem działa na europejskim rynku offshore. Zaprezentowanie szerokiego potencjału kompetencji i usług to ważna zachęta dla inwestorów z branży aby zainteresować się województwem pomorskim.

Houston odpowiada na problem

W ciągu kilku ostatnich miesięcy konfliktu na Ukrainie, zmieniło się spojrzenie na sektor offshore. Wdrożenie odnawialnych źródeł energii stało się nie tylko celem klimatycznym ale zagadnieniem bezpieczeństwa krajów. Dywersyfikacja źródeł energii, uniezależnienie od Rosji pozwoli również na obniżanie cen energii. Narodowym celem staje się więc zawalczenie o rozwój inwestycji w tym sektorze.
Wydarzenia organizowane w ramach OTC wychodzą naprzeciw wyzwaniom, które stoją przed globalnym rynkiem energetycznym.  To ponad 80 sesji tematycznych oraz  wiele paneli dyskusyjnych, podczas których specjaliści z całego świata wygłoszą ponad 300 referatów. Podejmowane są zagadnienia związane z innowacjami w projektach offshore, transformacją energetyczną i cyfrową oraz wiele bieżących multidyscyplinarnych tematów.  Konferencja i towarzyszące im targi dają możliwość nawiązania kontaktów z naukowcami, inżynierami, menadżerami,  przedstawicielami biznesu, którzy dzielą się swoją wiedzą, opiniami i doświadczeniem zarówno w sesjach panelowych i technicznych.

Pomorskie ma na czym budować – jesteśmy gotowi na biznes

Przemysł stoczniowy jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem gospodarki województwa pomorskiego. Portfolio produktowe stoczni obejmuje wysoce wyspecjalizowane jednostki pływające, takie jak kładki kablowe, statki typu jack-up o dużej ładowności i statki zasilane LNG, wieże wiatrowe, arktyczne statki kontenerowe i ekskluzywne jachty. Coraz większa część oferty firm dotyczy także sektora offshore.
Choć pierwsze farmy wiatrowe zaczną działać w 2026 roku to pomorskie firmy już wdrażają swoje specjalistyczne rozwiązania. Obejmują one jednołożyskowe turbiny wiatrowe, projektowanie, spotkania i wynajem terminali, oświetlenie fundamentów i podłączenie wraz z instalacjami, serwisem, montażem i konserwacją.

Aktualnie, na polskim wybrzeżu realizowanych jest siedem projektów offshore, które dostarczą 6 GW do 2030 r. Potencjał dla całego Bałtyku szacowany jest na 93 GW do 2050 r. (balticwind.eu). Pomorskie firmy już działają w łańcuchu dostaw wiatrowych offshore. Dynamicznie rozwijająca się branża na Morzu Bałtyckim dodatkowo zwiększy możliwości biznesowe zarówno w zakresie lokalizacji nowych projektów, jak i nawiązania współpracy między lokalnymi i zagranicznymi dostawcami. Jesteśmy najszybciej rozwijającą się metropolią nad Bałtykiem. Pomorze to miejsce, które naprawdę się wyróżnia. Bogate doświadczenie stoczniowe w połączeniu z doskonałą infrastrukturą portową i rozwojem nowoczesnych gałęzi przemysłu stwarzają optymalne warunki do rozwoju biznesu. Globalny sektor morskiej energetyki wiatrowej – jeden z priorytetowych sektorów dla Pomorza – będzie dynamicznie rósł w nadchodzących dziesięcioleciach, a łączne inwestycje w morską energetykę wiatrową mają osiągnąć 350 miliardów USD do 2030 r. i prawie 1,5 biliona USD do 2050 r., według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej.

Ze względu na globalny charakter Offshore Technology Conference oraz szeroki zakres podejmowanych tu tematów,  Branża Offshore wie, że nie można nie być w Houston, szczególnie w aktualnej sytuacji jaka tworzy się na rynku energetycznym.

Więcej o Offshore Technology Conference 2022 tutaj

 

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania