PL / EN

Sztuczna inteligencja i nowoczesne procesory – Graphcore otwiera biuro w Gdańsku

Brytyjska firma Graphcore specjalizująca się w rozwiązaniach sztucznej inteligencji zdecydowała się na otwarcie oddziału w Trójmieście. Wsparcie decyzji i obsługę zapewniła firmie Invest in Pomerania (IiP) – samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza. 

Założona w Bristolu w 2016 roku firma Graphcore produkuje systemy komputerowe dla sztucznej inteligencji, zasilane przez Intelligence Processing Unit (IPU). Jest to  najnowocześniejszy procesor, zaprojektowany przez firmę z myślą o unikalnych wymaganiach obliczeniowych SI. IPU stwarza naukowcom zajmującym się sztuczną inteligencją możliwości badań w zupełnie nowych obszarach, niemożliwych do podejmowania przy użyciu obecnych technologii. Daje to wyjątkowe szanse na rozwój innowacji w dziedzinie inteligencji maszyn.

Systemy Graphcore są wykorzystywane w aplikacjach sztucznej inteligencji w wielu branżach, m.in. w farmaceutykach, usługach finansowych, przemyśle motoryzacyjnym i konsumenckich usługach internetowych. Graphcore jest wspierany przez światowych liderów technologicznych, w tym Sequoia Capital, Fidelity International, BMW iVentures, Dell, Microsoft i Samsung, a także szanowanych innowatorów AI, takich jak współzałożyciel Deepmind Demis Hassabis i Greg Brockman z OpenAI, Ilya Sutskever, Abbeel i Scott Gray.

 „Wierzymy, że nasza technologia Intelligence Processing Unit (IPU) stanie się światowym standardem obliczeń inteligencji maszynowej. Graphcore IPU będzie miała wpływ na coraz więcej branż i sektorów z realnym potencjałem pozytywnego wpływu na społeczeństwo, od odkrywania leków po dekarbonizację” – mówi Nigel Toon, współzałożyciel i dyrektor generalny Graphcore.

Trójmiasto – opłaca się tu być

Graphcore, 18 maja oficjalnie otworzył swój nowy oddział w Gdańsku, w którym będzie działało centrum badawczo-rozwojowe firmy. Biuro jest usytuowane na trzydziestym piętrze Olivia Star. Będą tam pracowały 22 osoby, które już dołączyły do polskiego zespołu a także zatrudnieni nowi specjaliści.

 „Szeroki zakres umiejętności posiadanych i rozwijanych przez specjalistów w Gdańsku i ogólnie w Polsce, pozwalają Graphcore przekazać wiele najważniejszych projektów firmy lokalnemu zespołowi. Kiedy rozmawiamy z potencjalnymi pracownikami, są podekscytowani możliwością udziału w zaawansowanych projektach o globalnej skali.”  wyjaśnia Paweł Pieczul, dyrektor ds. inżynierii w Graphcore Poland.

Od samego początku decyzja Graphcore o ulokowaniu ważnego centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku była wspierana przez inicjatywę Invest in Pomerania. Jako centrum obsługi inwestora IiP jest bliskim partnerem Graphcore przy organizacji biura w Gdańsku, budowaniu relacji z lokalną społecznością oraz ułatwianiu kontaktów biznesowych w całej Polsce. Dzięki temu wsparciu firma oprócz budowania zespołu i funkcji biznesowych, rozpoczęła m.in. współpracę z Politechniką Gdańską, dzieląc się wiedzą z branży AI w formie wykładów gościnnych. W planach jest rozszerzenie tego partnerstwa.

Pomorze jest prawdziwym hubem nowoczesnych technologii – tutaj koncentruje się 12 procent wszystkich firm z branży AI działających w Polsce. Pojawienie się tak innowacyjnej firmy jak Graphcore, potwierdza wysokie kompetencje technologiczne lokalnych specjalistów w obszarze sztucznej inteligencji i pozwala z optymizmem patrzeć na rozwój branży w przyszłości – mówi Wojciech Tyborowski,  Dyrektor, Invest in Pomerania

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania