PL / EN

Trójmiasto – wschodząca gwiazda sztucznej inteligencji

Od IVONY po Alexę, od lokalnych startupów po firmy z listy Fortune 500 – Trójmiasto jest częścią globalnej rewolucji AI.

Słyszeliście o IVONIE? To poprzedniczka Alexy. Stworzona przez absolwentów Politechniki Gdańskiej, w 2013 roku została przejęta przez Amazon. W tej chwili ma 47 głosów, które potrafią czytać w 24 językach, a Amazon otworzył w Gdańsku własne centrum rozwoju, które opracowuje innowacyjne rozwiązania dla produktów i usług firmy na całym świecie – w tym także stale ulepsza głośnik Echo.

IVONĘ znają wszyscy, którzy śledzą postępy w AI i rozwiązania przetwarzające tekst na mowę. Ale na tym nie kończy się wkład Pomorza w rozwój sztucznej inteligencji. Według najnowszego raportu Digital Poland, od 2015 roku liczba firm działających w sektorze AI w Trójmieście gwałtownie wzrosła, a Gdańsk stał się drugą najbardziej obiecującą lokalizacją w kraju, jeśli chodzi o potencjał rynku sztucznej inteligencji. Trójmiejskie środowisko AI jest pełne nowych pomysłów i rozwiązań. Firmy działające na polskim wybrzeżu Bałtyku, takie jak SentiOne, VoiceLab, CTA, Quantum CX, Nlightnin Production, BrainScan, EduSense, Neoteric czy DLabs, są już częścią globalnej rewolucji AI. 

Co napędza ten inteligentny rozwój? Wiele składa się na genius loci Trójmiasta. Atrakcyjna lokalizacja (w ubiegłym roku Pomorskie odwiedziło 9 milionów turystów!), przyjazna polityka rządowa, dodatnie saldo migracji, świetna infrastruktura, fantastyczne uczelnie wyższe, dostęp do wykwalifikowanej kadry, dobra komunikacja z resztą Europy i świata, wysokiej klasy inkubatory, akceleratory, parki technologiczne i organizacje wspierające inwestycje – wszystko to powoduje, że sztuczna inteligencja na Pomorzu złapała wiatr w żagle. 

Cały artykuł na Anywhere.pl

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania