PL / EN

Invest in Pomerania 2020. Raje dla inwestorów na Pomorzu

Źródło artykułu: http://www.dziennikbaltycki.pl/strefa-biznesu/a/invest-in-pomerania-2020-raje-dla-inwestorow-na-pomorzu,10631104/

Samorząd województwa postanowił nadać nowy impuls i wsparcie finansowe inicjatywie o nazwie: Invest in Pomerania. Można powiedzieć, że rusza nowy etap w rozwoju gospodarczym Pomorza. W porozumieniu z powiatami oraz gminami, planuje stworzyć „raje” dla inwestorów.

Na ten cel przeznaczył blisko 200 mln złotych – do wykorzystania w ramach wspomnianej inicjatywy „Invest in Pomerania 2020”. Wsparcie z Unii Europejskiej wynosi 113,28 mln zł. Przyznane zostało z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 . – Kiedyś w Pomorskiem zabrakło terenu o powierzchni około 35 hektarów, więc biznesmen osiedlił się w innym województwie – przypomniał Mieczysław Struk. – Takich sytuacji powinniśmy uniknąć – podkreślił.

Dlatego realizowany jest drugi etap funkcjonującego od 2011 roku projektu Invest in Pomerania. Ten etap potrwa do 2020 roku. Zadanie na dzisiaj to zbudowanie w Pomorskiem dobrej koalicji podmiotów przyciągających inwestorów polskich i zagranicznych. O szczegółach mówił Marcin Piątkowski – dyrektor Centrum Obsługi Inwestora w Agencji Rozwoju Pomorza. Głównym celem inicjatywy „Invest in Pomerania 2020” jest utworzenie w regionie minimum 3 stref przemysłowych o łącznej powierzchni minimum 70 ha (ale, ewidencjowane będą także mniejsze działki – na podstawie porozumień Agencji Rozwoju Pomorza z gminami oraz powiatami). W efekcie region dysponować będzie dogodnie zlokalizowanymi, w pełni uzbrojonymi, wielkopowierzchniowymi terenami inwestycyjnymi. Pozwoli to na skuteczne rywalizowanie o duże projekty przemysłowe, a jednocześnie stanowić będzie dobrą ofertę dla firm z sektora MŚP planujących dalszą ekspansję i rozwój. Powstanie parków przyczyni się bezpośrednio (poprzez inwestycje samych przedsiębiorstw) lub pośrednio (poprzez nawiązanie lub wzmocnienie sieci ich powiązań kooperacyjnych) do poprawy konkurencyjności MŚP. Jednak, mile widziane będą ze swymi inwestycjami, duże firmy. Jeszcze w tym roku zostanie wyłoniona specjalna firma, która zajmie się wyszukiwaniem terenów nadających się pod inwestycje. Wielkość parku – minimum 20 ha, preferowane są większe, zwarte kompleksy z rezerwą pod dalszą rozbudowę, zlokalizowane wzdłuż głównych korytarzy transportowych.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania