PL / EN

Northvolt zbuduje w Gdańsku największą w Europie fabrykę systemów magazynowania energii i zatrudni 500 osób

Northvolt, którego misją jest zapewnienie przyszłości energii, zwiększa swoje zdolności produkcyjne i badawczo-rozwojowe, dzięki wartej 200 milionów dolarów ekspansji w Gdańsku. Nowy zakład, który rozpocznie działalność w 2022 roku, powstanie na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego. Będzie miał początkową, roczną zdolność produkcyjną na poziomie 5 GWh i potencjalną przyszłą wydajność na poziomie 12 GWh. 

 

  • Wartość inwestycji typu „greenfield” w zakład montażu najnowocześniejszych systemów magazynowania energii, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, wyniesie 200 milionów dolarów.
  • Obiekt o powierzchni 50 tysięcy m² powstanie w dwóch etapach, z początkową zdolnością produkcyjną 5 GWh rocznie i przewidywanym rozpoczęciem produkcji w 2022 roku.
  • Razem z zakładem produkcyjnym zbudowane zostanie nowe centrum badawczo-rozwojowe, dzięki czemu łącznie powstanie 500 nowych miejsc pracy w regionie Gdańska.

 

W fabryce będą powstawały moduły bateryjne i magazyny energii umożliwiające większe i lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Produkty z fabryki Northvolt w Gdańsku wykorzystywane będą również w przemyśle, np. elektrycznych pojazdach górniczych. Na bazie ogniw litowo-jonowych, dostarczanych z gigafabryki Northvolt Ett w Skellefteå w północnej Szwecji oraz pozostałych komponentów dostarczanych przez wyselekcjonowanych producentów, produkowane będą kompletne systemy bateryjne.       

Jest to strategiczna dla Polski i bezprecedensowa w regionie inwestycja w najnowocześniejszy zakład o wysokim stopniu automatyzacji i digitalizacji procesów. Jest to również znaczący krok w stronę uniezależnienia przemysłu od paliw kopalnych i umożliwiający wykorzystanie coraz większej ilości energii odnawialnej przez społeczeństwo”, powiedział Robert Chryc-Gawrychowski, prezes zarządu Northvolt Poland.

Nowy obiekt powstanie na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT. Portowa lokalizacja pozytywnie wpłynie na europejski łańcuch dostaw, a bliskość aglomeracji trójmiejskiej z dojrzałym rynkiem pracy oraz rozbudowanym systemem szkolnictwa wyższego i zawodowego zapewni dostęp do wysokiej klasy specjalistów i inżynierów. Northvolt Poland planuje bliską współpracę z uniwersytetami oraz szkołami średnimi i zawodowymi w regionie.

InvestGDA koncentruje swoje wysiłki na poszukiwaniu partnerów biznesowych, którzy lokując się w Gdańsku stają się ambasadorami naszego miasta jako atrakcyjnego miejsca do inwestowania, rozwoju i życia. Nasze wysiłki ukierunkowane są na zrównoważony rozwój gospodarczy miasta, w szczególności w obszarach nowoczesnych technologii  przy jednoczesnym wykorzystaniu atutów Gdańska jako miast portowego”, powiedział Marek Ossowski, prezes zarządu InvestGDA..

Istotne jest dla nas, że realizowane w nowoczesnej fabryce Northvolt w Gdańsku innowacyjne procesy produkcyjne i badawczo-rozwojowe prowadzone będą przy udziale mieszkańców Gdańska, a także wsparciu gdańskich szkół wyższych,   Politechniki Gdańskiej czy Uniwersytetu Gdańskiego.

Jesteśmy także przekonani, że nasz Partner nie tylko włączy się aktywnie we wspieranie lokalnych projektów z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu, ale także wpisze się w nasze firmowe motto: „let’s move Gdańsk forward”.

Branża bateryjna to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. W Europie systematycznie rośnie sprzedaż samochodów elektrycznych, a za nią zapotrzebowanie na nowoczesne systemy magazynowania energii. Po takich inwestycjach jak LG Chem pod Wrocławiem czy Daimlera w Jaworze, kolejny znaczący projekt z sektora elektromobilności realizowany będzie na Pomorzu. Northvolt jest doskonałym przykładem, że nasz region jest doskonałą lokalizacją pod duże projekty przemysłowe dzięki przewadze konkurencyjnej, którą daje obecność portów morskich umożliwiająca optymalizację łańcuch dostaw” – komentuje Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć ogromną rolę Invest in Pomerania w budowaniu pozytywnego klimatu do realizacji inwestycji w naszym regionie. Na przestrzeni ostatnich lat Pomorze udowodniło, że w ramach całego ekosystemu instytucji zajmujących się promocją gospodarczą w naszym regionie, potrafimy doskonale współpracować i koordynować nasze działania i projekt Northvoltu w pełni to pokazuje” – dodaje.


O firmie Northvolt

Northvolt to europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma założona w 2016 roku w celu umożliwienia europejskiej transformacji ku zdekarbonizownej przyszłości, poczyniła szybkie postępy w swojej misji dostarczania najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i urosła do ponad 1000 pracowników 75 różnych narodowości w swoich lokalizacjach w Szwecji, Niemczech i Polsce. Do partnerów biznesowych i klientów Northvolt należą m.in. ABB, BMW Group, Scania, Siemens, Vatenfall, Vestas I Volkswagen Group.

 

O InvestGDA

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. (InvestGDA) to powołana w 2008 roku spółka miejska, której głównym zadaniem jest komercjalizacja i aktywizacja gospodarcza terenów inwestycyjnych. InvestGDA jest również inicjatorem projektów związanych z rozwojem przedsiębiorczości i innowacyjności na terenie Gdańska, aktywnie kształtując krajobraz gospodarczy miasta. Spółka oferuje usługi kompleksowego doradztwa inwestycyjnego i biznesowego. Współorganizuje misje gospodarcze oraz wydarzenia biznesowe umożliwiające rozwój przedsiębiorców, reprezentujących różne dziedziny gospodarki. W strukturze InvestGDA funkcjonuje również Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, która aktywnie realizuje działania w obszarze CSR, realizując projekty wspierające m.in. lokalny rynek pracy oraz inicjatywy kulturalne i społeczne.

 

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania