PL / EN

Pomerania – ważne ogniwo w globalnym łańcuchu sektora offshore

Choć nie ma złóż ropy i gazu, Pomorze jest ważnym dostawcą sprzętu usług dla globalnego sektora offshore. Morze Bałtyckie oferuje regionowi wyjątkowo przyszłościowy zasób: wiatr. Morskie farmy wiatrowe to „nowy offshore”, rozwijający się w Pomorskiem równolegle do tradycyjnego offshoru naftowego i gazowego.

2018 rok okazał się jednym z rekordowych w branży: w gospodarce morskiej zatrudniano blisko 37,5 tysięcy pracowników, odnotowując też ogromny popyt na specjalistyczne statki i usługi inżynieryjne, napędzające rozwój sektora offshore. 

„Największą naszą siłą jest to, że przetrwaliśmy, mimo że sektor morski w ciągu ostatnich kilku lat odnotował wiele zawirowań”, mówi Jerzy Czuczman, Prezes Zarządu Polskiego Forum Technologii Morskich. “Najnowsze dane statystyczne pokazują, że 2018 był najlepszym rokiem w historii sektora i pomimo niestabilnej sytuacji na rynku, wciąż jesteśmy na ścieżce wzrostowej.”

Czuczman dzieli polski sektor stoczniowy na trzy odrębne obszary: pierwszy tworzą firmy związane z administracją państwową, potem jest Remontowa Holding – największa grupa kapitałowa przemysłu stoczniowego w Polsce – a całą pozostałą część branży, włączając w to stocznię CRIST, największą w Polsce stocznię produkcyjną – prywatne firmy łącznie odpowiedzialne za ponad 70% całkowitego przychodu sektora. 

Ta największa część rynku jeszcze do niedawna nie miała swojej reprezentacji. Polskie Forum Technologii Morskich wypełniło tę lukę, zrzeszając blisko 50 firm. Wśród członków jest 7 stoczni, 10 biur projektowych, członkowie wspierający jak Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Polski Rejestr Statków, a także uczelnie wyższe, firmy szkoleniowe oraz media branżowe. „Zrzeszamy również dostawców urządzeń i systemów w obszarze automatyki, sterowania i napędów elektrycznych i hydraulicznych, a także wyposażenia wnętrz. Jesteśmy prawdopodobnie najszybciej rozwijającym się stowarzyszeniem branżowym w Polsce”, mówi Czuczman. 

Więcej, między innymi opinie Marka Bąka -Dyrektora ds. Rozwoju Biznesu w Mostostalu Pomorze, Tomasza Wrzaska -PR & Marketing Managera w CRIST ,  Tomasza Świątkowskiego – Prezesa Zarządu StoGda i Janusza Kutkowskiego z SEACON Engineering w artykule Anywhere.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania