PL / EN

Pomorskie: miejsce dla Twojego biznesu

Znamy wyniki rankingu fDi Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2022/2023! Pomorze w czołówce rankingu europejskich regionów przyszłości. Gdańsk i Gdynia również na wysokich pozycjach. Województwo pomorskie znalazło się na siódmym miejscu w kategorii strategia BIZ – regiony średniej wielkości. Jako miasto średniej wielkości przyjazne dla biznesu wyróżniony został Gdańsk, a w kategorii małych miast, strategia BIZ – Gdynia.

 

 

FDI Intelligence, specjalistyczny dział Financial Times, opublikował właśnie 8. ranking europejskich miast i regionów przyszłości. Aż 148 regionów i 356 miast europejskich zostało pogrupowanych według wielkości populacji, a następnie uszeregowanych na podstawie potencjału gospodarczego, przyjazności dla biznesu, łączności, kapitału ludzkiego i stylu życia oraz efektywności kosztowej. Głównym odkryciem tegorocznego badania jest to, że pomimo pandemii COVID-19, bezpośrednie inwestycje zagraniczne okazały się bardziej odporne w Europie niż w innych regionach świata.

 

W rankingu 2022/2023 województwo pomorskie zajęło 7 miejsce w kategorii strategia BIZ, regiony  średniej wielkości. Warto dodać, że Pomorskie jest jedynym polskim regionem w pierwszej dziesiątce. Wyprzedziliśmy również takie znane europejskie regiony jak Wyspy Kanaryjskie i Kraj Basków oraz Toskanię.

 

 

Rankingi są potwierdzeniem, że praca, którą wkładamy w to, aby region był bardziej zrównoważony, przyjazny dla biznesu i różnorodny daje efekty – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Przypomina nam jednocześnie o tym, że nadal mamy sporo do zrobienia – dodaje.

 

Na poziomie regionalnym zespół badawczy fDi przeanalizował 148 regionów europejskich, podzielonych na 3 kategorie wielkości: duże, średnie i małe, aby zidentyfikować lokalizacje o największym potencjale inwestycyjnym. Jedyna kategoria jakościowa w rankingu – strategia BIZ – powstała na podstawie odpowiedzi agencji promocji inwestycji i stanowi samodzielny ranking uwzględniający ogólne wyniki.

 

O fDi Intelligence

FDI Intelligence to specjalistyczny dział londyńskiego Financial Times. Analizuje dane dotyczące ekspansji transgranicznej, inwestycji wewnętrznych w tereny zielone oraz trendów w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych. Jest to jedno z głównych międzynarodowych źródeł wiedzy w tej dziedzinie.

 

Link do raportu: https://www.fdiintelligence.com/article/80707

 

 

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania