PL / EN

Q&A z Sabiną Żołędowską

Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej-Sabina Żołędowska

W tym cyklu wywiadów z liderami pomorskiego biznesu, przedstawiamy Czytelnikom profile wiodących firm sektora Biotech i Life Sciences na Pomorzu. Rozmawiamy z Sabiną Żołędowską, Dyrektorką ds. rozwoju w Instytucie Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, który jest niezależną instytucją badawczą prowadzącą interdyscyplinarne projekty w obszarze biotechnologii, medycyny, diagnostyki i biologii molekularnej.

Czym zajmuje się Państwa instytut?

Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej prowadzi interdyscyplinarne, nowatorskie badania na wielu obszarach. Jego głównym celem jest przyczynienie się do rozwoju polskiej nauki i oświaty. Swoją misję realizuje poprzez prowadzone projekty badawcze. Na chwilę obecna jednostka jest liderem lub konsorcjantem aż 7 projektów finansowanych ze środków UE, nad którymi współpracuje z największymi polskimi uczelniami oraz firmami.

Jakie produkty i usługi oferujecie?

Głównym obszarem zainteresowań pracy Instytutu są rozwiązania poprawiające jakość życia. Aktualnie nasi pracownicy rozwijają produkty pozwalające na szybką diagnostykę nowotworów, identyfikację patogenów chorobowych, co naszym zdaniem, w przyszłości znacząco wpłynie na szybkość diagnostyki chorób i tym samym pomoże lekarzom usprawnić opiekę nad pacjentami. Dodatkowo prowadzimy projekty z obszaru nowoczesnych materiałów, gdzie projekty skupiają się na badaniach nad nanocząstkami znajdującymi zastosowanie w badaniach optycznych, elektronice czy diagnostyce medycznej. Prowadzimy także badania z zakresu ochrony środowiska i weterynarii. Oferujemy firmom i start-upom współpracę z doświadczoną kadrą naukową. 

Jakie sektory są dla Was kluczowe? Na jakich rynkach jesteście obecni?

Wszystkie realizowane przez nas projekty można zaliczyć do sektora med-tech. Jest on dla nas istotny, ponieważ jego prężny rozwój jest równoznaczny z podniesieniem jakości życia, co w dzisiejszych czasach, erze chorób cywilizacyjnych, wydaje się kluczowe. Chcemy zadbać o to, żeby ludzie mogli wieść nie tylko długie, ale i pewne, wolne od chorób życie. Naszym zdaniem kluczem do tego jest profilaktyka, którą umożliwiają rozwijane przez nas rozwiązania. 

Jeśli chodzi o rynki, tu kierujemy się stwierdzeniem, że „zmienianie świata najlepiej zacząć od siebie”, dlatego głównie skupiamy się na województwie pomorskim i Polsce, aby w pierwszej kolejności tu podnieść jakość życia. Nie zamykamy się jednak na poszukiwania współpracy poza granicami naszego kraju. Doświadczenie uczy nas, że wszędzie jesteśmy w stanie znaleźć wartościowych, pełnych pasji ludzi, którzy wspólnie z nami mogą walczyć o lepszą przyszłość.

Jak ocenia Pani ekosystem biznesowy w województwie pomorskim?

Województwo pomorskie mocno stawia na rozwój biznesu. Dowodem tego jest duże wsparcie dla programu inteligentnych specjalizacji, który wspiera współpracę pomiędzy różnymi podmiotami gospodarczymi.

Jakie Pani zdaniem są perspektywy dla rozwoju sektora Biotech i Life Science w Pomorskiem? 

Odpowiedzą na to pytanie są wspomniane wcześniej inteligentne specjalizacje, w szczególności obszar technologii medycznych w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia. Mamy nadzieję, że wspólnie z zarządem województwa pomorskiego oraz Regionalną Izbą Gospodarczą pozytywnie wpłyniemy na rozwój sektora Life Science w regionie.

 

Artykuł na temat pomorskiego sektora Biotech i Life Science można przeczytać w lutowym wydaniu magazynu Anywhere.pl. Wywiady z firmami sektora biotechnologicznego i Life Science w Pomorskiem są dostępne na naszym portalu.

 

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania