PL / EN

Trójmiasto na 12 miejscu w rankingu fDi x TNW Tech Cities of the Future 2021/22 – FDI Strategy

Rankingi Tech Cities of the Future opracowane przez fDi Intelligence i TNW wyłaniają najlepsze lokalizacje biznesowe w Europie na podstawie oceny strategii samorządu terytorialnego wspierającej rozwój innowacyjnych inwestycji technologicznych. W tym roku Trójmiasto zajmuje 12. miejsce w kategorii strategii BIZ, po takich gigantach jak Londyn, Berlin, Paryż i Barcelona.

Trójmiasto to wspierające się wzajemnie środowisko biznesowe, funkcjonujące w oparciu o silne relacje i wymianę wiedzy. To główne czynniki wpływające na to, że Pomorze jest jednym z najlepszych miejsc do życia i prowadzenia biznesu. Zdobycie tego wyróżnienia sprawia, że jesteśmy pewni kierunki, w którym idziemymówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Pomorze to dynamicznie rozwijająca się gospodarka z wieloma zróżnicowanymi sektorami.  Invest in Pomerania działa jako łącznik pomiędzy firmami, samorządami i instytucjami edukacyjnymi, wzmacniając i promując markę regionu oraz przyciągając nowe inwestycje. Trójmiasto to dynamiczny i zróżnicowany ekosystem startupów. Od FinTech po e-commerce, region oferuje nieograniczone możliwości dla różnych branż.

Trójmiasto to ugruntowany ekosystem otwarty na nowe startupy. Dostęp do źródeł i programów finansowania start-upów jest otwarty. Opcje finansowania kapitałowego i nieudziałowego obejmują: sieci aniołów biznesu, fundusze UE, dotacje z urzędu pracy, venture capital, pomoc rządowa lub konkursy dla startupów.

Wyjątkowy potencjał Pomorza wynika z doskonale uzupełniających się elementów m.in. takich jak sprawnie działający przyjazny biznesowi i mieszkańcom samorząd, strategiczna lokalizacja, dostęp do zróżnicowanej i wielokulturowej puli talentów oraz fantastycznego standardu życia. Invest in Pomerania kończy w tym roku 10 lat, więc z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że ostatnia dekada z ponad 130 dobrze prosperującymi inwestorami i ponad 18 tys. miejscami pracy pokazała nam, że to tylko wierzchołek góry lodowej tego, co Trójmiasto ma do zaoferowaniamówi Marcin Grzegory, Zastępca Dyrektora, Invest in Pomerania.

Przyciąganie i utrzymanie talentów w Trójmieście jest wspierane przez różne działania, w tym możliwości szkoleniowe i rozwiązania rekrutacyjne. Jobs@Pomerania, pierwsza w Polsce, zorientowana na rynek platforma rekrutacyjna, dostępna za darmo dla pomorskich pracodawców została wprowadzona w ramach inicjatywy Live more. Pomerania. Obecnie platforma zawiera ponad 3 tys. życiorysów i jest używana przez więcej niż 90 firm.

Opierając się na credo „we care more”, inicjatywa Come2Pomerania powstała we współpracy z programem Poland. Business Harbour przyciągając specjalistów i firmy IT do Polski. Rozpoczęła się jako odpowiedź na kryzys humanitarny na Białorusi, ale teraz rozszerzyła się na Rosję, Armenię, Gruzję, Rumunię i Ukrainę. Do tej pory program ten z powodzeniem przyciągnął 6 startupów, a około 30 firm to kolejni potencjalni uczestnicy programu.

Na lokatę w rankingu wpłynęły również inicjatywy na rzecz budowania społeczności w Trójmieście. Obecność firm tworzących rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i tych z branży lotniczej w regionie jest bardzo silna. Invest in Pomerania i Live more. Pomerania wspierają działanie klastrów AI Pomerania oraz Aviation Hub: Pomerania, które mają na celu wzmocnienie współpracy i stworzenie platformy wymiany wiedzy między kluczowymi podmiotami w regionie. Kooperacja z parkami technologicznymi, inkubatorami i przestrzeniami coworkingowymi również ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju środowiska start-upowego.

Partnerstwo z uczelniami akademickimi miało również znaczący wpływ na notowanie w rankingu. W regionie znajdują się ponad 24 uczelnie wyższe, w tym Politechnika Gdańska, która otrzymała status uczelni badawczej i jest inkubatorem wielkich idei. Zarówno publiczne, jak i prywatne instytucje edukacyjne obecne na Pomorzu zachęcają studentów do innowacji i zapewniają dostęp do rynku poprzez tworzenie i angażowanie się w wiele inicjatyw, takich jak stowarzyszenia i grupy badawcze.

Jest wiele powodów, dla których Trójmiasto zasługuje na to, aby być technologicznym miastem przyszłości i jest najlepszym miejscem dla biznesu. Invest in Pomerania zna każdy z nich. Skontaktuj się z nami!

O fDi Intelligence x TNW Tech Cities of the Future

Aby stworzyć krótką listę fDi x TNW Tech Cities of the Future 2021, dział fDi Intelligence Financial Times zebrał dane za pomocą specjalistycznych narzędzi FDI: fDi Benchmark i fDi Markets, a także z innych źródeł.

Dane zostały zebrane dla 76 lokalizacji w całej Europie, w pięciu kategoriach: Potencjał Ekonomiczny, Innowacja i Atrakcyjność, Wydajność FDI, Efektywność Kosztowa i Środowisko Start-upowe. Ponadto ankiety zostały zebrane w ramach szóstej kategorii, FDI Strategy, dla której nadesłano 32 zgłoszenia.

fDi Intelligence jest specjalistycznym  działem londyńskiego The Financial Times. Przeprowadza analizę danych dotyczących ekspansji transgranicznej, inwestycji wewnętrznych na terenach zielonych i trendów w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Jest jednym z głównych międzynarodowych źródeł wiedzy w tych dziedzinach.

TNW (The Next Web) zajmuje centralne miejsce w branży technologicznej. Oferuje kreatywne kampanie medialne, organizuje wydarzenia technologiczne i programy wspierające innowacje. Główna siedziba TNW mieści się w Amsterdamie.

Więcej o raporcie: fDi Aug/Sept 2021 (yudu.com)

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania