PL / EN

Kobiety w IT na Pomorzu

Czy branża IT jest dla kobiet? Czy kobiety pracujące w IT na Pomorzu są zadowolone z wyboru swojego zawodu? Czym kierowały się studentki kierunków informatycznych pomorskich uczelni wybierając studia i co planują robić po zakończeniu swojej edukacji? Jakie możliwości oferuje pomorski rynek pracy dla kobiet, które pragną rozwijać się w branży IT?

Na te i inne pytania odpowiada raport pełniący funkcję przewodnika dla kobiet chcących  rozpocząć swoją zawodową przygodę w branży IT, który powstał w oparciu o badanie przeprowadzone na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przez firmę Antal. W opracowaniu znalazły się praktyczne informacje dotyczące sytuacji branży IT na Pomorzu na tle kraju i Europy, informacje o tym jakie pomorskie uczelnie oferują kierunki związane z obszarem IT i w jakich firmach kobiety mogą znaleźć zatrudnienie. Jak się przebranżowić, gdy w zasięgu naszych zainteresowań jest praca w IT? W jakich ciekawych pomorskich inicjatywach i wydarzeniach warto uczestniczyć?

Zgodnie z obowiązującą Strategią Województwa Pomorskiego obszar IT jest branżą kluczową naszego regionu. Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie są jedną z czterech Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Pokazuje to, że Samorząd Województwa Pomorskiego od wielu lat dostrzega istotną rolę rozwoju technologii z szeroko pojętego obszaru technologii informacyjnych i komunikacyjnych w rozwoju gospodarki regionu.

Znaczący wpływ na tempo wzrostu gospodarczego ma szybki rozwój technologii, w tym m.in. sztucznej inteligencji, automatyzacja rutynowych czynności czy powszechna cyfryzacja. Ich zastosowanie w wielu aspektach naszego życia, w zakresie np. transportu, zdrowia, energetyki czy turystyki podnosi jakość życia mieszkańców. Samorząd Województwa Pomorskiego od lat stara się być aktywnym partnerem w rozwoju i wdrażaniu nowoczesnych technologii. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że kluczowym czynnikiem i motorem do ich rozwoju są ludzie posiadający odpowiednie kompetencje IT– wskazuje Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego.

Przewodnik, który oddajemy w Państwa ręce skupia się przede wszystkim na dwóch obszarach związanych z branżą IT – edukacji na poziomie wyższym oraz rynku pracy. Uczelnią z najwyższą liczbą studentów i studentek na kierunkach związanych z obszarem IT, a także największą liczbą samych kierunków jest Politechnika Gdańska. To właśnie na tej uczelni można studiować np. na unikatowym kierunku, jakim są Technologie kosmiczne i satelitarne. Utworzenie tego kierunku było podyktowane m.in. rozwojem na Pomorzu sektora kosmicznego i działalnością Polskiej Agencji Kosmicznej.

Załączniki

# Plik Opis Rozmiar pliku
1 pdf Kobiety w IT na Pomorzu 4 MB
Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania