PL / EN

Nowoczesne usługi dla biznesu

Trójmiasto jest jest jedną z najlepszych lokalizacji dla nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Od 2011 roku, branża Business Services Sector (BSS) odnotowuje organiczny rozwój, któremu towarzyszy stały wzrost zatrudnienia i boom na rynku nieruchomości biurowych.

W regionie ulokowało się już 145 centrów nowoczesnych usług biznesowych, które obsługują procesy w 35 językach.  Między 2017 a 2018 rokiem sektor zwiększył zatrudnienie aż o 21% i na koniec zeszłego roku pracowało w nim ponad 25 tys. osób. Z kolei według prognoz JLL, w 2021 roku rynek powierzchni biurowej w Trómieście osiągnie pułap 1 miliona m2.

BSS records record growth in Pomerania
BSS growth in Pomerania

 

Rekordowy rozwój sektora

 

Na początku  2018 roku w Trójmieście działało ponad 135 centrów nowoczesnych usług biznesowych. Zdecydowana większość z nich specjalizuje się w usługach IT i R&D (centra ITO) oraz w procesach finansowych.

Według najnowszego raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), w okresie od I kw. 2017 do I kw. 2018 roku Trójmiasto charakteryzowało się największym procentowym wzrostem zatrudnienia w sektorze w całej Polsce – ilość miejsc pracy wzrosła tu aż o 21%, a zatrudnienie w tym sektorze wynosi w tej chwili ponad 25 tys. miejsc pracy. Invest in Pomerania przewiduje, że do 2020 roku sektor będzie rozwijał się w tempie 10 proc. rocznie. Dowiedz się więcej z naszego kwartalnego raportu dla sektora BSS w 2018 roku.

 

Wysokiej klasy specjaliści

Kapitał ludzki Trójmiasta został doceniony przez inwestorów, którzy przenoszą na Pomorze zaawansowane procesy wsparcia dla biznesu. Doskonałe przygotowanie zawodowe pomorskich pracowników pozwoliło na powstanie pierwszych w regionie centrów usług opartych na wiedzy czy centrów doskonałości (Coleman, PwC, Thomson Reuters).

Pomorskie uczelnie oferują wiele unikatowych specjalizacji w skali Polski i współpracują z obecnymi już w regionie inwestorami. Pomorskie wyróżnia się liczną grupą studentów posługujących się biegle mniej popularnymi w Polsce językami obcymi, na przykład skandynawskimi. Na coraz większe zainteresowanie Trójmiastem ze strony inwestorów skandynawskich wpływa dodatkowo najbardziej rozbudowana w Polsce siatka połączeń
lotniczych ze Skandynawią.

Dowiedz się więcej na temat dostępności talentów.

 

Zaawansowane procesy

To, co także wyróżnia Trójmiasto na polskiej mapie sektora usług dla biznesu, to wyraźnie silniejsza pozycja w kategorii zatrudnienia w centrach badawczo-rozwojowych. W trójmiejskich centrach R&D pracuje obecnie ponad 4000 osób (stan na I kw. 2019).

Pomorskie centra BSS specjalizują się poza tym w:

• rozwoju oprogramowania

• wsparciu IT

• procesowaniu danych

• telemarketingu

• obsłudze klienta

• usługach finansowo-księgowych

• usługach kadrowych i płacowych

• zarządzaniu informacją

 

Nowoczesne powierzchnie biurowe

Rozwojowi sektora BSS sprzyja niezwykle dynamiczny rozwój infrastruktury biurowej. Z prawie 700 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, Trójmiasto zajmuje już trzecie miejsce w Polsce. Około 73% nowopowstających biur znajduje się w Gdańsku, pozostała część w Gdyni (22%) i Sopocie (5%).

Dowiedz się więcej o infrastrukturze biznesowej.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania