PL / EN

Nowoczesne usługi dla biznesu

Trójmiasto jest jest jedną z najlepszych lokalizacji dla nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Od 2011 roku, branża Business Services Sector (BSS) odnotowuje organiczny rozwój, któremu towarzyszy stały wzrost zatrudnienia i boom na rynku nieruchomości biurowych.

W regionie ulokowało się już 158 centrów nowoczesnych usług biznesowych, które obsługują procesy w 35 językach.  Między 2019 a 2020 rokiem sektor zwiększył zatrudnienie o 7,32% i na koniec zeszłego roku pracowało w nim ponad 30 tys. osób.

 

Rekordowy rozwój sektora

Na początku 2020 roku w Trójmieście działało ponad 156 centrów nowoczesnych usług biznesowych. Zdecydowana większość z nich specjalizuje się w usługach IT i R&D (centra ITO) oraz w procesach finansowych.

W najnowszym raporcie Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL 2020), Trójmiasto zajęło 1 miejsce w rankingu ośrodków usług dla biznesu pod względem oceny czynników wpływających na prowadzenie działalności przez centra usług biznesowych.

 

Wysokiej klasy specjaliści

Kapitał ludzki Trójmiasta został doceniony przez inwestorów, którzy przenoszą na Pomorze zaawansowane procesy wsparcia dla biznesu. Doskonałe przygotowanie zawodowe pomorskich pracowników pozwoliło na powstanie pierwszych w regionie centrów usług opartych na wiedzy czy centrów doskonałości (State Street, PwC, Thomson Reuters).

Pomorskie uczelnie oferują wiele unikatowych specjalizacji w skali Polski i współpracują z obecnymi już w regionie inwestorami. Pomorskie wyróżnia się liczną grupą studentów posługujących się biegle mniej popularnymi w Polsce językami obcymi, na przykład skandynawskimi. Na coraz większe zainteresowanie Trójmiastem ze strony inwestorów skandynawskich wpływa dodatkowo najbardziej rozbudowana w Polsce siatka połączeń lotniczych ze Skandynawią.

Dowiedz się więcej na temat dostępności talentów.

Zaawansowane procesy

To, co także wyróżnia Trójmiasto na polskiej mapie sektora usług dla biznesu, to wyraźnie silniejsza pozycja w kategorii zatrudnienia w centrach badawczo-rozwojowych. W trójmiejskich centrach R&D pracuje obecnie ponad 3800 osób (stan na II kw. 2020).

Pomorskie centra BSS specjalizują się poza tym w:

  • rozwoju oprogramowania
  • wsparciu IT
  • procesowaniu danych
  • telemarketingu
  • obsłudze klienta
  • usługach finansowo-księgowych
  • usługach kadrowych i płacowych
  • zarządzaniu informacją

 

Nowoczesne powierzchnie biurowe

Rozwojowi sektora BSS sprzyja niezwykle dynamiczny rozwój infrastruktury biurowej. To już ponad 863 500 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej (stan na II kw. 2020). Z kolei według prognoz JLL, w 2021 roku rynek powierzchni biurowej w Trójmieście osiągnie pułap 1 miliona m2. Około 73% nowopowstających biur znajduje się w Gdańsku, pozostała część w Gdyni (22%) i Sopocie (5%).

Dowiedz się więcej o infrastrukturze biznesowej.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania