PL / EN

IT

Information and communications technology (ICT) jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż na Pomorzu. Efektem czego, z roku na rok rośnie procentowy udział branży w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych. Już teraz centra IT i B+R stanowią w Trójmieście ponad połowę firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

 

Na wspólny krajobraz pomorskiego ICT składa się wieloletnia obecności globalnych marek, takich jak Intel, czy Amazon, a także międzynarodowe sukcesy startupów. Ponadto aktywne środowisko programistów i entuzjastów nowych technologii, a także kultura innowacji, której doświadczyć można podczas konferencji InfoShare lub IT Manager of Tomorrow. Ponadto dziesiątki meetupów i maratonów programowania, dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna i naukowa tj. parki technologiczne, inkubatory i akceleratory oraz najwyższej klasy powierzchnia biurowa. Całość uzupełnia bogata oferta naukowa na uczelniach publicznych, a także możliwość podnoszenia kwalifikacji w prywatnych szkołach kodowania – ponad 2500 absolwentów rocznie.

Wykwalifikowane kadry

W regionie działa w sumie 129 firm zatrudniających powyżej 10 osób, z czego większość ulokowała się w Trójmieście. Obecnie na Pomorzu, głównie w Trójmieście, pracuje ponad 25 000 programistów, którzy znajdują zatrudnienie w firmach produktowych (Boeing, Hapag-Lloyd, Nodea) outsourcingowych (Sii, EPAM, Ciklum, Kainos, Cognizant, Wipro) lub wewnętrznych działach IT w Centrach Usług Wspólnych (Maersk Drilling, Staples, DNV GL). Pod względem obsługiwanych procesów zdecydowanie dominuje tworzenie oprogramowania (software development) i powiązane z tym procesy badań i rozwoju (R&D), a także: wsparcie IT (IT support), utrzymanie aplikacji (Application Administration) oraz zarządzanie infrastrukturą (infrastructure management).

Liczba osób zatrudnionych w sektorze rośnie w tempie około 6% rocznie, z czego ponad 3/4 pracuje w usługach ICT. Firmy sektora preferują duże aglomeracje, zapewniające odpowiednie kadry oraz absolwentów kierunków informatycznych i pokrewnych, dlatego głównym ośrodkiem rozwoju IT w pomorskim jest Trójmiasto.

Dowiedz się więcej o wykwalifikowanych kadrach.

Rekordowe dochody i zatrudnienie

W 2013 roku sektor IT wygenerował rekordowy dochód stanowiący 1/6 część dochodu całego regionu – a liczba ta ciągle rośnie.

Przewagę na trójmiejskim rynku mają firmy produktowe. Największą z nich jest Intel, który obecnie zatrudnia około 2500 osób. Na drugim miejscu znajdują się firmy outsourcingowe – największą z nich jest francuski Sii (860 osoby) – drugi największy pracodawca sektora IT w północnej Polsce.

Pod względem obsługiwanych procesów zdecydowanie dominuje tworzenie oprogramowania (software development) i powiązane z tym procesy badań i rozwoju (R&D), a także: wsparcie IT (IT support), utrzymanie aplikacji (Application Administration) oraz zarządzanie infrastrukturą (infrastructure management).

Dowiedz się więcej na temat sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

 

Od 2019 na Pomorzu funkcjonuje hub – AI Pomerania – zrzeszający firmy i instytucje zainteresowane rozwojem przemysłu sztucznej inteligencji.

Więcej o AI na Pomorzu także w artykule „Trójmiasto – wschodząca gwiazda sztucznej inteligencji”.

 

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania