PL / EN

Invest in Pomerania partnerem tegorocznej edycji SEMICON Europa 2023

 

W Monachium rozpoczęły się największe w Europie targi branżowe związane z półprzewodnikami – SEMICON Europa 2023 – organizowane przez SEMI Europe. Województwo pomorskie reprezentuje Invest in Pomerania, występująca jedocześnie jako partner wydarzenia i wystawca. To okazja na zwrócenie uwagi na możliwości regionu w dynamicznie rozwijającym się sektorze półprzewodników.

 

Od 14 do 17 listopada w Monachium odbywają się największe targi branżowe półprzewodników w Europie – SEMICON Europa 2023. To prestiżowe wydarzenie, organizowane przez stowarzyszenie SEMI Europe, skupia najnowsze innowacje w dziedzinie półprzewodników i elektroniki. Tegoroczna edycja wyróżnia się hasłem: „Shaping a suistainable $1 trillion era”, odzwierciedlającym dynamiczny rozwój przemysłu półprzewodnikowego, którego przewidywana wartość ma przekroczyć 1 bilion dolarów do 2030 roku.

Warto podkreślić, że na tegorocznych targach SEMICON Europa Invest in Pomerania, samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza odgrywa szczególną rolę jako partner wydarzenia. Inicjatywa reprezentująca województwo pomorskie kieruje swoją uwagę w przyszłość, prezentując potencjał technologiczny Pomorza na tle światowego rynku półprzewodnikowego. Ponadto Invest in Pomerania jest współgospodarzem panelu dyskusyjnego, podczas którego Mieszko Dropiński, TA to DCAI & NEX Poland General Manager w firmie Intel, zreferuje trudności w systemie zaawansowanego packagingu oraz zaprezentuje potencjał regionu w globalnym łańcuchu dostaw.

– Województwo pomorskie wyróżnia się jako atrakcyjne i perspektywiczne miejsce dla rozwoju branży półprzewodników w Europie Środkowo-Wschodniej. Dlatego koło Rusocina przygotowujemy ponad 200-hektarowy teren pod inwestycję półprzewodnikową. Będziemy podejmować działania, aby następny duży projekt, który trafi do Polski, był realizowany właśnie na Pomorzu – komentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Wyzwania i szanse branży półprzewodnikowej w Europie

Pandemia i widmo konfliktu w Cieśninie Tajwańskiej spowodowały zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw, co skutkowało opóźnieniami, wstrzymaniem lub ograniczeniem dostaw surowców dla wielu firm. Szczególnie dotyczyło to produkcji półprzewodników, gdzie największy udział ma tajwański koncern TSMC (ponad 50% globalnej produkcji).

Zarządzanie łańcuchem dostaw oraz surowcami stało się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Pandemia i kryzysy geopolityczne wyeksponowały uzależnienie od dostawców spoza Europy, zwłaszcza z Azji i Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na te wyzwania, UE postanowiła o wzmocnieniu współpracy między państwami członkowskimi w projektach strategicznych dla wspólnoty.

W celu zminimalizowania ryzyka nadmiernego uzależnienia od dostawców z odległych regionów, zwłaszcza z Dalekiego Wschodu, Unia Europejska przyjęła European Chips Act. Europejski Akt w sprawie chipów zakłada przeznaczenie 43 mld euro na wsparcie rynku produkcji półprzewodników w tym także wsparcia innowacji w całym łańcuchu dostaw. Efektem ma być podwojenie udziału UE w światowym rynku półprzewodników – z obecnych 10% do co najmniej 20% w 2030 r.

 

Invest in Pomerania na SEMICON Europa 2023

Invest in Pomerania, inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza, jest jednym ze sponsorów tegorocznej edycji SEMICON Europa 2023. Jej przedstawiciele prezentują w Monachium potencjał technologiczny Pomorza, promując go jako atrakcyjną lokalizację dla inwestycji w branży półprzewodników. Invest in Pomerania jako pierwsza w Polsce dołączyła do międzynarodowego stowarzyszenia SEMI, zrzeszającego pond 2500 podmiotów – firm i instytucji – reprezentującego największych na świecie producentów chipów i szeroko rozumianej elektroniki.

Przedstawiciele SEMI Europe gościli w październiku w Trójmieście, podziwiając inwestycyjny potencjał regionu. Wizyty referencyjne w siedzibach Intela i Northvoltu utwierdziły ich w przekonaniu, że najbardziej rozpoznawalne na świecie brandy stawiają na Pomorze i rozwijają swoje technologie z pomocą polskich inżynierów.

– Zwiększone inwestycje w europejską branżę układów scalonych mają kluczowe znaczenie dla przyspieszenia rozwoju zrównoważonych rozwiązań technologicznych napędzających wykładniczy wzrost o wartości 1 biliona dolarów. Z przyjemnością ugościmy Invest in Pomerania, a także innych członków branży z całego łańcucha dostaw, aby zbadać nowe możliwości współpracy, które pomogą napędzać dalszy rozwój branży półprzewodników w Europie i na świecie – mówi Laith Altimime, prezes SEMI Europe. – Co równie ważne, wizjonerzy spotkają się na SEMICON Europa, aby wypracować rozwiązania, które pomogą osiągnąć net zero i przezwyciężą braki w talent pool.

 

W monachijskich targach udział bierze ponad 8000 uczestników, obecni są przedstawiciele największych firm w branży, np. TSMC, Intel, Samsung.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania