PL / EN

Sektor automotive na Pomorzu. Najnowszy raport Invest in Pomerania

Ukazał się najnowszy raport Invest in Pomerania dotyczący sytuacji sektora automotive na Pomorzu. Znaczna część publikacji została poświęcona bezpośrednim inwestycjom zagranicznym. To właśnie one stanowią siłę napędową rozwoju branży automotive w regionie.

 

Zmiany klimatyczne i społeczne, rozwój sztucznej inteligencji, pandemia COVID-19 – to tylko  niektóre z wielu zjawisk wpływających na kształt sektora automotive. Już w tej chwili możemy zaobserwować oddziaływanie powyższych czynników na rozwój branży. Samochody zasilane elektrycznie, pojazdy autonomiczne oraz leasing konsumencki i carsharing to główne kierunki rozwoju sektora automotive.  

Motoryzacja od lat rozwijała się na Pomorzu niejako w cieniu sektorów tradycyjnych, takich jak branża stoczniowa czy logistyczna. Niemniej, w kontekście elektromobilności i pojazdów autonomicznych, sytuacja ta będzie się dynamicznie zmieniać. Pomorze posiada wszelkie atuty, aby stać się istotnym dostawcą produktów i usług dla motoryzacji XXI wieku.mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. 

 

W raporcie przedstawiono aktualne trendy kształtujące dzisiejszy sektor motoryzacyjny uwzględniające również politykę inwestycyjną firm pod kątem skracania łańcucha dostaw i nearshoringu produkcji. Podstawą do przygotowania raportu było badanie oparte na informacjach dostarczonych przez partnerów m.in. międzynarodowych inwestorów z sektorów automotive i IT na Pomorzu.

Według raportu, sektor automotive na Pomorzu zatrudnia obecnie 21 300 osób. Główne produkty wytwarzane w regionie to m.in. baterie litowe i ładowarki do samochodów elektrycznych oraz kamery i komputery do jazdy autonomicznej.

W związku z rozwiniętym zapleczem biznesowym, bliskością portów i dobrze rozwiniętą siecią połączeń lądowych, a także doskonałym zapleczem akademickim, Pomorze jest jedną z najlepszych lokalizacji dla rozwoju sektora automotive.

Na 9 uczelniach działających w regionie realizowane są liczne kierunki powiązane z sektorem motoryzacyjnym, obecnie na uczelniach wyższych w tym zakresie studiuje 16 tysięcy osób, natomiast w szkołach zawodowych o profilu odpowiadającym zapotrzebowaniu branży kształci się ponad 30 tysięcy uczniów, tak więc firmy z sektora motoryzacyjnego nie muszą się obawiać, że na rynku zabraknie wykwalifikowanych pracowników.

Ogromną zaletą Pomorza jest także duża dostępność specjalistów z branży IT. Według raportu IIP, podstawą rozwoju firm z branży automotive w nadchodzących latach będą innowacje z dziedziny nowych technologii. Dlatego też Pomorze, jako region w którym sektory IT i B+R są wyjątkowo dobrze rozwinięte, stanie się bardzo atrakcyjną lokalizacją dla firm z branży motoryzacyjnej.

Załączniki

# Plik Opis Wielkość pliku
1 pdf PL Raport Automotive (1) 24 MB
Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania