PL / EN

Inwestycje w rozwijające się branże mają fundamentalne znaczenie dla Pomorza

We wtorek, 18 maja 2021 roku, odbyła się debata na temat wpływu inwestycji Northvolt na rozwój miasta i regionu, w której udział wzięli Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, oraz Peter Carlsson i Robert Chryc-Gawrychowski z Northvolt. Moderatorem dyskusji był Piotr Ciechowicz, Wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza.

 

W trakcie spotkania przedstawiona została inwestycja firmy Northvolt, która wybuduje w Gdańsku największy w Europie zakład produkujący systemy systemy magazynowania energii. Inwestycja o wartości 200 milionów dolarów zapewni 500 miejsc pracy.

Northvolt to firma stworzona w 2016 roku w Szwecji przez byłego wiceprezesa Tesli, Petera Carlssona, której misją jest budowa najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu.

„Wiemy, że konieczne jest zminimalizowanie śladu węglowego o 80%, co oznacza dogłębną transformację energetyczną. W związku z tym musimy się skupić na odnawialnych źródłach energii oraz elektromobilności.” – powiedział Peter Carlsson, prezes Northvolt.

Działalność firmy polega na dostarczeniu produktów umożliwiających transformację energetyczną oraz przejście z silników spalinowych na elektryczne.

„W Polsce udało nam się znaleźć utalentowanych i zaangażowanych pracowników. Aktualnie zatrudniamy w Gdańsku prawie 150 osób, ale planujemy osiągnąć zatrudnienie na poziomie 500 osób w 18 miesięcy” – dodał prezes Carlsson.

Do tej pory Northvolt otrzymał zamówienia od swoich klientów o wartości około 30 miliardów dolarów. Cześć z nich będzie realizowana w zakładzie w Polsce, już dzisiaj dysponującym kontraktami, których realizacja wykorzysta 90% mocy produkcyjnych fabryki.

„Dla Gdańska kluczowe jest, aby przyciągać inwestorów oferujących zróżnicowane miejsca pracy. Northvolt stworzy również centrum badawczo-rozwojowe, w którym zatrudnieni będą specjaliści. Cieszymy się z każdej inwestycji, ale z tej w sposób szczególny, ponieważ stworzy około 500 miejsc pracy i wartość dodaną dla przyszłości Gdańska, Polski i całej Europy.” – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

Debata była okazją do poruszenia tematów związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla w regionie.

„37%  środków europejskich jest przeznaczona na zielony ład, w tym termomodernizację, Odnawialne Źródła Energii (OZE), przejście na elektromobilność. Na Pomorzu chcemy być liderem w zakresie OZE i już teraz połowa wykorzystywanej energii pochodzi właśnie z tych źródeł. Stawiamy na farmy wiatrowe i przemysł związanych z energetyką wiatrową. Chcemy również skupić się transporcie szynowym o napędzie elektrycznym.” – mówił Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego.

„Ważne w naszej działalności jest, że w ramach Northvolt tworzymy zamknięty obieg, polegający na produkcji ogniw w Szwecji, które następnie wykorzystujemy przy budowie systemów bateryjnych w Polsce. Zużyte lub uszkodzone moduły bateryjne będą poddawane recyklingowi w zakładzie w Szwecji, a odzyskany materiał wykorzystamy przy produkcji ogniw. Do 2030 roku chcielibyśmy, aby 50 % wykorzystywanego materiału pochodziło właśnie z recyklingu – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Istotnym partnerem Northvolt jest grupa Volkswagen, dla której Northvolt w Szwecji zrealizuje zamówienie  o wartości 14 miliardów dolarów do 2030 roku.

Ze względu na jasny kierunek koncernów motoryzacyjnych stawiających na rozbudowę gamy aut elektrycznych w swoim portfolio oraz stopniowe rezygnowanie z silników spalinowych, zapotrzebowanie na systemy bateryjne rośnie niezwykle dynamicznie. Taką tendencję wskazuje też raport Invest in Pomerania, którego premiera odbyła się w trakcie wydarzenia. Z raportem można zapoznać się pod tym linkiem.

Po debacie odbyło się zwiedzanie fabryki Northvolt, która od października 2018 roku funkcjonuje w tymczasowej lokalizacji przy ulicy Elbląskiej w Gdańsku.

 

—-

O Northvolt

 

Northvolt to europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby zapewnić europejską transformacji ku zdekarbonizowanej przyszłości. Northvolt zatrudnia ponad 1100 pracowników 76 różnych narodowości w swoich lokalizacjach w Szwecji, Niemczech i Polsce. Do partnerów biznesowych i klientów Northvolt należą m.in. ABB, BMW Group, Scania, Siemens, Vatenfall, Vestas i Volkswagen Group.

Od 2018 firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. Spółka została zawiązana, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kompletne systemy bateryjne. W zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Obecnie firma Northvolt Poland planuje zwiększyć swoje zdolności produkcyjne, inwestując w Gdańsku 200 milionów dolarów w budowę wysoce zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego o powierzchni 50 tysięcy m².

 

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania