PL / EN

Biotechnologia

Potencjał inwestycyjny sektora biotechnologii na Pomorzu wynika z dwóch powodów:

  • dostępności wykwalifikowanych kadr
  • niezbędnej infrastruktury badawczo-rozwojowej

 

Szerokie spektrum specjalizacji

Na Pomorzu w branży działa wiele firm reprezentujących specjalizacje takie jak biologia molekularna (A&A Biotechnology, EURx), wyroby medyczne dla onkologii, chorób zakaźnych i transplantologii (Blirt), kosmetyki (Ziaja, Oceanic, Farmix, Femi Loton, Inventia), diagnostyka laboratoryjna (Invicta), badania mikrobiologiczne (JS Hamilton Poland), farmacja (Polpharma, Profarm, Labofarm) czy produkcja detergentów (Impuls).

Rozwinięte zaplecze kadrowe

Aż trzy uczelnie w regionie prowadzą kierunki biotechnologiczne: Uniwersytet Gdański we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Politechnika Gdańska. Kluczowe znaczenie dla rozwoju branży miało otwarcie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w 1993 r. Obecnie jest to wiodąca instytucja naukowo-edukacyjna posiadającą status Europejskiego Centrum Doskonałości w Biomedycynie Molekularnej. Na trójmiejskich uczelniach kształci się ponad 700 studentów wydziałów biotechnologii.

chemistry students

Dowiedz się więcej na temat dostępności talentów.

Liderzy na rynku

Podwaliny pod rozwój biotechnologii na Pomorzu położyła firma Polpharma, czołowy producent leków w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma rozpoczęła produkcję w Starogardzie Gdańskim w 1935 roku. Przez lata Polpharma rozwijała swoje portfolio produktowe i intensywnie inwestowała w badania i rozwój. Obecnie jest liderem na rynku farmaceutycznym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej oraz jednym z 20 największych producentów leków generycznych na świecie. Firma posiada 7 zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji i Kazachstanie oraz 5 centrów badawczo-rozwojowych i zatrudnia ponad 7500 osób na całym świecie. W swoim portfolio ma blisko 7500 produktów. 1 na 8 opakowań leków sprzedawanych w polskich aptekach i 1 na 3 opakowania leków stosowanych w szpitalach pochodzi z Polpharmy.

Firmy produkujące kosmetyki zaczęły pojawiać się na terenie Trójmiasta już w latach 80-tych. Najlepszymi przykładami są Oceanic i Ziaja, obecnie wiodący producenci kosmetyków w Polsce. Oceanic to jeden z liderów polskiego rynku kosmetycznego, który od prawie 40 lat specjalizuje się w produkcji światowej klasy kosmetyków antyalergicznych AA. Firma zatrudnia ponad 350 pracowników i miesięcznie produkuje 2 miliony pozycji produktowych, które trafiają do klientów w Polsce i 40 innych krajach świata. Ziaja z kolei zatrudnia ponad 555 osób i posiada w swoim asortymencie blisko 1000 preparatów. Ponad 66 milionów sztuk produktów Ziaja zostało sprzedanych w 2015 roku, a eksport pozostaje jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów sprzedaży firmy.

Oferta dla badaczy

Badacze i firmy prowadzące działalność B+R w zakresie biotechnologii mogą skorzystać ze specjalnej oferty parków naukowo-technologicznych w Gdańsku i Gdyni. Doskonałym przykładem pomorskiej firmy intensywnie rozwijającej nowe rozwiązania jest Polpharma i jej jednostki badawczo-rozwojowe m.in. w Gdańsku i Starogardzie Gdańskim. Grupa Polpharma prowadzi obecnie 270 projektów deweloperskich. Zatrudnia 419 pracowników B + R, w tym 72 z tytułem doktora, a na B + R przez ostatnie dwie dekady wydał około 2 mld zł.

Dowiedz się więcej o infrastrukturze biznesowej.

Powiązane sektory

Mówiąc o biotechnologii, należy wspomnieć o innych sektorach związanych z chemią. Gdańsk jest gospodarzem czołowej rafinerii ropy naftowej – Lotos (wkrótce połączy się z Orlenem i utworzy czołową spółkę naftową w Europie Środkowo-Wschodniej). Cała Grupa Lotos zatrudnia około 5000 specjalistów. W gdańskiej rafinerii firma produkuje paliwa, smary przemysłowe i oleje.

Na Pomorzu prowadzona jest także inna znacząca działalność gospodarcza związana z chemią, m.in. produkcja nawozów (Fosfory w Gdańsku), produkcja tworzyw sztucznych (Fabryka Plastików w Kwidzynie).

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania