PL / EN

Przetwórstwo spożywcze

Przetwórstwo żywności tradycyjnie jest ważnym sektorem gospodarki regionu.

Wiele firm, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, wybrało ten region jako swoją lokalizację. Biorąc pod uwagę duże inwestycje zagraniczne, na Pomorzu działają już takie firmy jak Unilever (produkcja lodów Algida w Baninie pod Gdańskiem), Dr.Oetker (produkcja koncentratów spożywczych w Gdańsku, produkcja mrożonych pizzy w Łebczu) czy Farm Frites (produkcja frytek w Lęborku.

Jako region nadmorski zawsze było to idealne miejsce do przetwórstwa ryb – obecnie jest głównym miejscem przetwórstwa ryb w Europie i gospodarzem największego na świecie producenta łososia ONE (dawniej Marine Harvest). Norweska grupa kapitałowa zatrudnia w regionie ponad 4 000 osób i dodatkowo otworzyła swoje SSC w Gdańsku. W tym gronie należy wymienić takżey Graala, BMC Władysławowo, Łosoś Ustka, Szkunera i Kinga Oscara.

Kluczowym czynnikiem motywującym firmy do zakładania przetwórstwa rybnego na Pomorzu jest jego lokalizacja. Pomorze to region nadmorski, ale tutaj liczą się nie tylko zasoby naturalne, ale logistyka. Doskonałym przykładem jest główny produkt polskiego eksportu – wędzony łosoś. Surowiec jest importowany przede wszystkim z Morza Północnego i Norweskiego, następnie przetwarzany w zakładach na Pomorzu, a następnie wysyłany na rynki końcowe w Europie Zachodniej. Około 60% całej produkcji trafia na eksport – głównie do krajów UE (około 90%), z największym udziałem Niemiec jako głównego rynku docelowego. Co również ważne, sektor przetwórstwa rybnego w Polsce znajduje się w czołówce technologicznej, ponieważ wszystkie firmy działające w tym sektorze przeszły programy modernizacyjne.

Dowiedz się więcej o sektorze nowoczesnych usług biznesowych.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania