PL / EN

Motoryzacja

Motoryzacja to jeden z kluczowych sektorów produkcyjnych w Polsce, w którym zatrudnionych jest ponad 200 tys. osób, co stanowi 7,5% miejsc pracy w całej polskiej produkcji. W 2019 roku w Polsce zmontowano 647 tysięcy samochodów osobowych, dostawczych i autobusów.

 

automotive nutshell
Polska jest również w pierwszej dziesiątce eksporterów części samochodowych na świecie i czołowym europejskim eksporterem akumulatorów litowo-jonowych. Projekty inwestycyjne w zakresie e-mobilności zdominowały ostatnio ten sektory, a firmy takie jak LG Chem, Mercedes, Umicore, SK Innovation, Huarong czy Foosung rozpoczęły realizację swoich nowych inwestycyjne w kraju.

Łączna wartość produkcji motoryzacyjnej (pojazdy i części samochodowe) wyniosła 40 mld EUR.

Dowiedz się więcej o sektorze logistycznym.

Sektor motoryzacyjny na Pomorzu

W związku z dynamicznym rozwojem rynku motoryzacyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej Pomorze zyskuje na znaczeniu jako kluczowe ogniwo w łańcuchu dostaw samochodów. Rosnące zdolności przeładunkowe portów w regionie stworzyły doskonały kanał dostępu do całego rynku regionalnego. Szacuje się, że zapotrzebowanie na przeładunki samochodów w pomorskich portach będzie rosło wraz z rozwojem rynku samochodowego w UE.

Zaplecze kadrowe i badawcze

Pomorskie uczelnie oferują zarówno dobrze wykształconą pulę talentów, jak i zaplecze badawcze dla sektora motoryzacyjnego, a Politechnika Gdańska jest zdecydowanym liderem w dziedzinie studiów inżynierskich odpowiadających potrzebom branży.

Obecnie w zakładach produkcyjnych Eaton w Tczewie znajdują się dwa ośrodki badawcze (Eaton Truck Components i Eaton Automotive). Jednym z ich ostatnich projektów jest rozwój technologii przekładni hybrydowej. Ponadto centra specjalizują się w modelowaniu graficznym i projektowaniu produktów, a także w symulacji i testowaniu.

Dowiedz się więcej o dostępności talentów.

Czołowe firmy sektora

Eaton to jeden z głównych graczy na pomorskim rynku motoryzacyjnym. Firma jest jednym z najważniejszych dostawców skrzyń biegów i kompresorów do silników samochodów osobowych. Zakład w Tczewie obsługuje klientów takich jak Volkswagen, Audi, Nissan czy chiński producent Chery.

Federal Mogul Bimet i Control Solutions to kolejne przykłady liderów sektora posiadających zakłady produkcyjne na Pomorzu. W portfolio klientów Federal Mogul Bimet – producenta łożysk ślizgowych powstałego już w 1947 roku jako Bimet – znajdują się między innymi AUDI, Bentley, BMW, Porsche, Mercedes-Benz, Harley-Davidson, Mazda, VOLVO, VW i Daimler. Prawie 100% produkcji firmy trafia na eksport.

Control Solutions jest wykonawcą dla globalnych korporacji i marek takich jak Jaguar Land Rover, VW, Volvo, Skoda i Ford. Jednym z ostatnich największych sukcesów firmy – jako podwykonawcy niemieckiej grupy przemysłowej ThyssenKrupp – jest stworzenie linii do produkcji silników Forda produkowanych w fabryce w Wielkiej Brytanii.

Pozostali dostawcy części samochodowych, którzy swoją produkcję ulokowali na Pomorzu, to Aptiv, Gardner czy NordGlass. Zakład produkcyjny Aptiv w Gdańsku produkuje autonomiczne systemy sterowania samochodami, w tym panele sufitowe do monitorowania pracy kierowcy oraz systemy kamer. Brytyjski Gardner produkuje komponenty dla przemysłu samochodowego i lotniczego w swojej fabryce w Tczewie, a szwedzka Scania montuje autobusy miejskie w swoim zakładzie w Słupsku.

Jednym z najbardziej spektakularnych projektów inwestycyjnych ostatnich lat był Northvolt. Szwedzki producent akumulatorów do samochodów elektrycznych i pojazdów górniczych otworzył w Gdańsku swoją montownię. Firma działa na Pomorzu od ponad roku, zatrudniając 100 specjalistów.

Dowiedz się więcej o sektorze elektronicznym.

Logo Invest In Pomerania B&W

Kontakt

Al. Grunwaldzka 472 D
Olivia Business Centre - Olivia Six
80-309 Gdańsk

+48 (58) 32 33 256

office@investinpomerania.pl

Invest In Pomerania